Výraz xeroxovať je odvodený z názvu firmy Xerox, ktorá stojí za prvým kopírovacím strojom na princípe xerografie. Táto technika v minulom roku oslávila osemdesiat rokov existencie, ale zďaleka nepovedala posledné slovo ani v digitálnom svete.
Vynález xerografie priniesol revolúciu do kancelárií, ale aj do printového biznisu. Napriek online dátam či digitalizácii xerografia dodnes nestratila na svojej príťažlivosti.
Dokonca prispela k šíreniu slobody slova v krajinách, kde boli zakázané knihy či časopisy. To sa týkalo aj Slovenska v časoch socializmu. Umožnila kopírovať zakázanú či kvalitnú literatúru. Rozmnožovať ju láka ľudí stále.
Míľniky firmy Xerox
- 1906 – vznik firmy Haloid Photographic Company, predchodcu Xeroxu
- 1938 – prvá fotokópia na princípe elektrografie od vynálezcu Chestera Carlsona
- 1942 – patentovanie Carlsonovho vynálezu
- 1946 – začiatok komerčnej výroby fotokopírovacieho stroja
- 1949 – prvá manuálna kopírka modelu A
- 1956 – expanzia do Veľkej Británie a založenie spoločného podniku Rank Xerox
- 1960 – prvá automatická kopírka na trhu – Xerox 914
- 1961 – zmena názvu firmy Haloid na Xerox a vstup na burzu
- 1962 – spojenie Xeroxu so spoločnosťou Fuji Photo Film do joint venture podniku 1970 – založenie výskumného centra v meste Palo Alto a prvé pokusy s výrobou počítača
- 1973 – príchod prvej analógovej farebnej tlačiarne na trh
- 1985 – predaj vydavateľského biznisu
- 1987 – vycúvanie z počítačového biznisu
- 1991 - prvý laserový tlačiarenský stroj na veľkoobjemovú tlač
- 1998 – reštrukturalizácia firmy za miliardu dolárov, prepustenie zhruba 10 percent zamestnancov
- 2000 – kúpa firmy Tektronix so zameraním na farebnú tlač
- 2010 – kúpa firmy Affiliated Computer Services, špecialistu na firemné procesy a outsourcing služieb, za 6,4 miliardy dolárov
Za pár sekúnd
Počiatky xerografie siahajú na koniec tridsiatych rokov 20. storočia, keď fyzik Chester Carlson vynašiel spôsob, ako kopírovať a tlačiť obrázky suchou cestou na elektrostatickom princípe pomocou tonera a elektricky nabitej kovovej platne. Svoju techniku nazval elektrografia.

Vynález si všimol Joseph Wilson, majiteľ firmy Haloid Photographic Company v americkom meste Rochester, ktorá vyrábala fotografický papier. J. Wilson uvidel v elektrografii komerčný potenciál.
Tesne po druhej svetovej vojne podpísal s Ch. Carlsonom zmluvu, aby svoju technológiu zdokonalil a firma ju mohla začať masovo používať v tlačiarenskom biznise. Najprv spoločnosť produkovala ručne ovládané tlačiarenské stroje, ktoré boli veľké, pomalé, ale dokázali urobiť kvalitné podklady pre ofsetovú tlač.
Zlom pre stále malú firmu prišiel až na začiatku 60. rokov minulého storočia, keď na trh uviedla kopírovací stroj s názvom Xerox 914. Bol síce stále