BRATISLAVA. Staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 sa ukončia. Vyplýva to zo zákona o ukončení niektorých exekučných konaní z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu schválil parlament.
Stará exekúcia sa podľa zákona zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.
Rýchlejšia vymožiteľnosť práva
Cieľom návrhu zákona je podľa rezortu poskytnúť efektívne riešenie aktuálneho problému dlhodobého vedenia tzv. starých exekúcií.
"Ukončenie tzv. starých exekúcií ex lege zabezpečí rýchlejšiu a funkčnejšiu vymožiteľnosť právom chránených nárokov v exekučnom konaní, v dôsledku čoho sa zefektívni aj vymáhanie pohľadávok pre veriteľov," uviedli predkladatelia.
Ukončenie dlhovej pasce
Návrhom zákona chce ministerstvo poskytnúť aj pomoc občanom, "voči ktorým sú dlhodobo vedené staré exekučné konania, v dôsledku ktorých sa ocitli v dlhovej pasci".
Rezort spravodlivosti dávnejšie informoval, že na súdoch je viac ako 3,7 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel účinných pred 1. aprílom 2017.
Z nich je polovica staršia ako päť rokov a veritelia ich nechávajú ležať na súdoch aj preto, aby nemuseli platiť poplatky. Exekútori a súdy však aj v prípade týchto exekúcií musia robiť úkony, s čím sú spojené náklady.
Oprávnený môže podľa návrhu zákona podať opätovný návrh na vykonanie exekúcie, avšak už podľa platných a účinných právnych predpisov v čase podania opätovného návrhu na vykonanie exekúcie. Zmeny by mali byť platné od 1. januára 2020.
Z rokovania parlamentu:
- Trest domáceho väzenia bude možné uložiť aj pri niektorých zločinoch, o väčšom počte prípadov by mali rozhodovať samosudcovia a doživotne odsúdení majú získať možnosť podmienečného prepustenia po odpykaní trestu 25 rokov. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú schválili poslanci. Zároveň by sa mala zefektívniť napríklad právna úprava využitia videokonferencií v trestnom konaní, ktoré by sa následne mohli používať viac. Už teraz sa totiž môžu väzni zúčastniť na pojednávaniach prostredníctvom videokonferenčných hovorov.
- Novinkou má byť aj zavedenie trestného činu falšovania a pozmeňovania zdravotnej dokumentácie ako reakcia na spoločenský dopyt. Novelou by sa tiež rozšírilo využitie elektronických náramkov. Rezort navrhuje, "aby bolo možné trest domáceho väzenia ukladať nielen za prečiny s trestnou sadzbou do päť rokov, ale aj za také trestné činy, za ktoré je možné uložiť trest odňatia slobody v trvaní štyri až desať rokov."
- Návrh by mal tiež posilniť samosudcovské rozhodovanie. Právnou úpravou sa má zároveň doplniť katalóg trestných činov v oblasti poškodzovania finančných záujmov Európskej únie, a tiež nezákonného obchodu s tabakom a tabakovými výrobkami. Úprava sa odvíja od smernice Európskeho parlamentu zaoberajúcou sa kriminalitou súvisiacou s čerpaním eurofondov.
- V rámci správneho konania pri rozhodovaní o poskytnutí stimulov pre výskum a vývoj by malo mať ministerstvo školstva oprávnenie aj povinnosť skúmať zápis žiadateľa do registra partnerov verejného sektora. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o stimuloch z dielne SNS, Vzhľadom na to, že zmluva o poskytnutí stimulov sa uzatvára až po tom, ako nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o poskytnutí stimulov, je potrebné, aby sa zápis do registra skúmal už v rámci správneho konania. V nadväznosti na to bude mať žiadateľ o stimuly povinnosť byť zapísaný v registri v zákonom ustanovenej lehote od podania žiadosti, čo je 30 kalendárnych dní. Sankciou nezapísania sa v registri partnerov verejného sektora bude, že ministerstvo v správnom konaní žiadosť zamietne.
- Diskusia o rozšírení nižšej sadzby dane z pridanej hodnoty na ďalšie potraviny bude v parlamente pokračovať. Poslanci totiž v prvom čítaní odobrili návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty od poslancov za SNS, ktorou sa má znížiť sadzba dane na potraviny zo súčasných 20 percent na 10 percent. Novinka by sa nemala týkať alkoholických nápojov, čokoládových aj nečokoládových cukroviniek, cukrárenských výrobkov, výživových doplnkov, aditív a arómy.
- Podnikatelia by mali mať nižšiu daň z príjmov. Poslanci posunuli do druhého čítania návrh poslancov SNS na zmenu zákona o dani z príjmov, ktorým sa má daň z príjmov znížiť zo súčasných 21 percent na 15 percent. Znížená sadzba sa však zrejme nebude týkať všetkých podnikateľov, ako s tým počítal pôvodný návrh. Národniari totiž po koaličných rokovaniach avizovali, že sadzba dane z príjmov by sa mala znížiť iba pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur, a to vrátane samostatne zárobkovo činných osôb.
- Médiá by mali byť zaťažené nižšou daňou z pridanej hodnoty. Parlament posunul do druhého čítania návrh poslancov za SNS, podľa ktorého má byť sadzba dane z pridanej hodnoty na väčšinu printových médií znížená na 10 percent. Znížená sadzba dane sa však nemá týkať novín, časopisov a periodík, ktoré z viac ako 50 percent pozostávajú z reklamného obsahu. Rovnako sa znížená 10-percentná sadzba nemá uplatňovať na noviny, časopisy a periodiká, v ktorých je viac ako 10 percent erotického obsahu.
- Sociálni pracovníci v špecializovaných odboroch majú získať viac času na absolvovanie akreditovaného vzdelávania. Vyplýva to z novely zákona o sociálnej práci a o podmienkach na výkon niektorých činností, ktorý posunul parlament v stredu do druhého čítania. Na rokovanie právnu normu predložili koaliční poslanci, platiť by mala od 1. septembra tohto roka.
- Nezdaniteľná časť základu dane by sa mala od začiatku budúceho roka zvýšiť zo súčasného 19,2-násobku na 21-násobok životného minima. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov od poslancov za stranu Most-Híd, ktorý parlament posunul do druhého čítania. Fyzické osoby by si tak za rok 2020 mohli zo základu dane odpočítať sumu 4 414,20 eura, kým v tomto roku je ročná výška nezdaniteľného minima na úrovni 3 937,34 eura. V konečnom dôsledku by sa tak daň z príjmov zamestnancov a živnostníkov znížila o viac ako 90 eur za rok.
- Zamestnanci by mohli od zamestnávateľa dostávať príspevok na pravidelnú športovú činnosť dieťaťa. Jeho výška má byť limitovaná na 55 percent oprávnených výdavkov zamestnanca, najviac však v sume 275 eur za rok. Návrh na doplnenie zákonníka práce z dielne SNS poslanci Národnej rady posunuli do druhého čítania.
- Pre spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré majú najviac jedného spoločníka, budú môcť od začiatku budúceho roka bez uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu pracovať rodinní príslušníci tohto spoločníka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o nelegálnej práci od koaličných poslancov, ktorý v utorok parlament posunul do druhého čítania.
- Opozičný návrh skupiny poslancov za SaS na zrušenie dane z poistenia parlament neposunul do ďalšieho legislatívneho procesu. Liberáli navrhovali daň z poistenia zrušiť od 1. januára budúceho roka.
- Výrazné zvýšenie rodičovského príspevku od začiatku budúceho roka je bližšie k definitívnemu schváleniu. Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorým by sa mala táto dávka od januára zvýšiť o 150 eur, resp. o 50 eur.
- Poslanci koaličného Smeru-SD a SNS navrhujú novelou zákona o sociálnom poistení definovať výchovu dieťaťa, ako aj podmienky na znížený dôchodkový vek. Dôvodom je ústavné zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov. Parlament posunul v stredu novelu zákona do druhého čítania.