Ponuka, že vám firma zaplatí časť dovolenky, motivuje veľa rodín, aby ju tento rok strávili na Slovensku. Rekreačné príspevky, ktoré musia vyplácať väčšie firmy od začiatku roka, sa však nedajú uplatniť na akýkoľvek pobyt strávený na Slovensku.

Na príspevok na rekreáciu majú podľa Zákonníka práce nárok pracovníci firiem s viac ako 49 zamestnancami, ktorí v nich pracujú viac ako dva roky.
Musia splniť dve základné podmienky – dovolenkovať na Slovensku a stráviť v ubytovacom zariadení najmenej dve noci. Ani to však nemusí stačiť.
Ak má firma zamestnancovi uhradiť časť výdavkov za dovolenku, musí predložiť "účet" z ubytovacieho zariadenia, v ktorom ju strávil.
"Zamestnávateľ má pri účtovaní oprávnených nákladov príspevku na rekreáciu zamestnanca vyžadovať, aby zamestnanec predložil taký doklad, ktorým preukáže splnenie požadovaných podmienok," spresnila hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.
Chata v súkromí môže byť problém
Ak sa však rozhodnete svoju dovolenku na Slovensku stráviť v súkromnej chate, ktorú prenajíma súkromník bez živnosti, v mzdovej učtárni nepochodíte.
A to ani v prípade, ak ste splnili všetky ostatné podmienky a prenajímateľ vám pri odchode vystaví príjmový pokladničný doklad, na ktorom uvedie všetky potrebné údaje.
“K účtovnému dokladu treba priložiť doklad z e-kasy alebo výpis z účtu. Musí na nich byť aj vaše meno.
„
Dôvod vyplýva zo zákona o podpore cestovného ruchu a je trochu zložitejší. Zákon totiž presne vymedzuje pojem prenocovanie, ktoré je jednou z podmienok uhradenia: za prenocovanie považuje nocľah v zariadení, ktoré odvádza obci miestnu daň za ubytovanie.
A tú malí súkromní prenajímatelia neodvádzajú, aj keď svoje príjmy z prenajímania zdaňujú a majú aj pridelené daňové identifikačné číslo.
"Ak ubytovanie poskytne súkromná osoba, ktorá prenajíma bez živnostenského oprávnenia, v takom prípade ubytovanie neobsahuje klasifikačné znaky služby prechodného ubytovania, ako to vyžaduje zákon," spresnila daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.
Karta s obmedzeniami
Ak vám firma poskytuje rekreačný poukaz vo forme dobíjacej elektronickej karty, budete pri výbere limitovaní ešte viac. Pri "bookovaní" dovolenky si budete musieť vyberať z obmedzeného počtu destinácií a zariadení.
"Rekreačný poukaz - elektronickú kartu - si zamestnanci môžu uplatniť len v zariadeniach, ktoré majú zmluvu so sprostredkovateľom rekreačných poukazov," spresnila hovorkyňa rezortu dopravy.
Rekreačné príspevky sa dajú uplatniť aj v prípade, ak si dovolenku na Slovensku kúpite cez niektorý zo zľavových portálov. Ale pozor, na základe voucheru – poukážky na ubytovacie služby - vám firma väčšiu polovicu účtu neuhradí.
Voucher je totiž len objednávka ubytovania, a to aj v prípade, že ho uhradíte dopredu.
Pri jeho vyplácaní firmou budete potrebovať vyúčtovací doklad, ktorý vystavilo ubytovacie zariadenie.
Príjmový doklad alebo faktúra
Aké doklady teda treba priniesť z dovolenky, aby ste mali istotu, že na ňu získate príspevok od zamestnávateľa?
"Musí to byť účtovný doklad s označením zamestnanca – teda faktúra alebo pokladničný doklad s označením zamestnanca," povedala Karolína Ducká.

Treba si dať pritom pozor na to, aby bol na tomto doklade názov poskytovateľa rekreačného pobytu aj identifikačné údaje zamestnanca, pre ktorého je doklad vystavený.
Pozor, k dokladu treba predložiť aj potvrdenie o tom, že ste sumu uvedenú na účte skutočne zaplatili. Môže to byť doklad z elektronickej registračnej pokladnice alebo výpis z účtu, ktorý potvrdí uhradenie zálohovej platby.
Na oboch – bločku z e-kasy aj na výpise z účtu musí stáť meno zamestnanca, ktorý žiada o úhradu dovolenky.
"Doklad musí obsahovať aj opis poskytnutých služieb, časové vymedzenie poskytnutého rekreačného pobytu a informácie o cene, dátume úhrady za pobyt a číslo dokladu jeho vystavovateľa," uzavrela Ducká.
Fakty o rekreačných príspevkoch
- Nárok má každý zamestnanec firmy, ktorá zamestnáva 49 a viac ľudí.
- Musí však vo firme pracovať najmenej 24 mesiacov.
- Benefit sa vzťahuje aj na rodičov na materskej či rodičovskej dovolenke.
- Uhrádzajú sa pobyty na Slovensku, ktoré sú spojené najmenej s dvoma nocľahmi.
- Môže ísť aj o pobytový balík, kúpeľný pobyt či tábor pre deti.
- Do ceny sa dajú zahrnúť okrem ubytovacích aj stravovacie a iné služby, napríklad vstup na kúpalisko.
- Musia však byť uvedené na jednom účtovnom doklade.
- Firma prostredníctvom poukazu vyplatí najviac 55 percent zo sumy 500 eur za rok.
- Môže ísť o viac lacnejších pobytov alebo jeden drahší.
- V priebehu jedného roka si však môžete vyčerpať maximálne 275 eur.
- O uhradenie nákladov treba zamestnávateľa požiadať do tridsiatich dní od rekreácie.