BRATISLAVA. Priemyselné podniky na Slovensku boli v júni o čosi optimistickejšie.
Indikátor dôvery v priemysle totiž podľa prieskumu Štatistického úradu SR vzrástol o 6,4 bodu na 2,7 bodu, keď ho priaznivo ovplyvnil rast očakávanej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch.
Trend produkcie klesol
Jej hodnotenie sa dostalo dokonca na najvyššiu úroveň od marca 2017.
Trend priemyselnej produkcie pritom oproti máju klesol o 19 bodov na záporných 7 bodov. Zaznamenaný bol najmä vo výrobe dopravných prostriedkov a ostatnej výrobe, oprave a inštalácii.
Naopak, rast priemyselnej produkcie evidovali hlavne v chemickom priemysle, výrobe drevených a papierových výrobkov a strojov a zariadení.
Hodnotenie úrovne objednávok rovnako pokleslo o 4 body na záporných 18 bodov. Pokles objednávok zaznamenali najmä podniky vo výrobe strojov a zariadení, textilu a odevov a kovov a kovových výrobkov.
Rast objednávok bol najmä vo výrobe drevených a papierových výrobkov, farmaceutických výrobkov a potravín. Väčšina výrobcov, 71 %, však stále považuje súčasné objednávky za dostatočné.
Objednávky na export
Úroveň objednávok na export sa oproti máju nezmenila a zostala na záporných 25 bodoch. Pokles objednávok na export uviedli najmä vo výrobe potravín, strojov a zariadení a textilu a odevov.
Rast objednávok na export uviedli hlavne vo výrobe drevených a papierových výrobkov, farmaceutických výrobkov a dopravných prostriedkov. Podiel respondentov, ktorí považujú súčasnú úroveň objednávok na export za dostatočnú, dosiahol 60%.
Saldo zásob hotových výrobkov v priemysle v júni vzrástlo o 3 body na hodnotu 6 bodov.
Rast zásob predpokladajú respondenti hlavne vo výrobe textilu a odevov a kovov a kovových výrobkov. Pokles zásob uvádzajú najmä respondenti v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií a výrobe elektrických zariadení. Väčšina respondentov, až 91%, považuje stav zásob za primeraný.
Výrazne sa však zlepšilo spomínané vnímanie priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace, ktoré stúplo o 26 bodov na 32 bodov. Zvýšenie produkcie očakávajú najmä vo výrobe strojov a zariadení, potravín a drevených a papierových výrobkov.
Pokles produkcie sa predpokladá hlavne vo výrobe ostatných nekovových výrobkov, dopravných prostriedkov a textilu a odevov.
Vývoj cien
Očakávania vývoja cien priemyselných výrobkov sa v júni zvýšili o 4 body na záporné 4 body. So zvyšovaním cien pritom počítajú najmä vo výrobe kovov a kovových výrobkov, textilu a odevov a v chemickom priemysle. Pokles cien očakávajú hlavne vo výrobe strojov a zariadení a potravín.
Opačný vývoj sa zaznamenal pri hodnotení zamestnanosti, kde saldo oproti máju kleslo o 6 bodov na mínus 27 bodov. Znižovanie počtu zamestnancov predpokladajú hlavne vo výrobe potravín a kovov a kovových výrobkov, podľa regiónov v Banskobystrickom a Prešovskom kraji.
Naopak, zvyšovanie zamestnanosti predpokladajú najmä v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií a výrobe drevených a papierových výrobkov a podľa regiónov v Trnavskom a Košickom kraji. So stabilizáciou zamestnanosti počíta 62 % respondentov.
Agentúra SITA požiadala o reakciu analytikov.