PEKING. Aktivita čínskeho výrobného sektora aj v júni klesla. A viac, ako ekonómovia predpovedali.
To poukazuje na potrebu väčších stimulov na podporu hospodárskeho rastu, keďže clá na čínsky import do USA a slabší domáci dopyt zvýšili tlak na ázijskú ekonomiku.
Ani vývoj nových objednávok nie je priaznivý. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v nedeľu zverejnil čínsky štatistický úrad.

Oficiálny index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora druhej najväčšej svetovej ekonomiky zostal v júni na májovej úrovni 49,4 bodu. Analytici pritom očakávali, že aspoň mierne stúpne na 49,5 bodu.
Hodnota indexu sa udržala pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast daného odvetvia od jeho poklesu.
Slabé údaje z výrobného sektora pravdepodobne vrhnú tieň na pokrok, ktorý dosiahli americký a čínsky prezidenti na summite G20 v Japonsku, keď oznámili obnovenie rokovaní o clách a obchodnej dohode.
A vyvolávajú tiež obavy o rast čínskeho hospodárstva a tiež z globálnej recesie.
Mnohí analytici stále očakávajú, že čínska ekonomika bude v nasledujúcich mesiacoch čeliť silnému "protivetru", pretože domáci dopyt klesá a vonkajšie riziká sa zvyšujú.
Prieskum totiž ukázal, že rast produkcie čínskych tovární sa v júni spomalil. Príslušný čiastkový index totiž klesol na 51,3 bodu z 51,7 bodu v máji.
A zároveň pokles nových objednávok sa tento mesiac zrýchlil na 49,6 zo 49,8 bodu, pričom najmä exportné objednávky sa strmšie prepadli, keďže ich subindex sa znížil v júni na 46,3 zo 46,5 bodu. To signalizuje ďalšie oslabenie globálneho dopytu.
Zhoršili sa aj importné objednávky, čo odráža spomaľovanie domáceho dopytu napriek opatreniam na podporu jeho rastu.
Čínskych exportérov tvrdo zasiahlo zvýšenie ciel a ďalšie kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa v boji o technologické ambície Pekingu.