Podujatie TEDxBratislava privíta v piatok 5. júla v priestoroch Činohry Slovenského národného divadla publikum svojich fanúšikov už po desiaty krát. Čo vás čaká?
V rámci okrúhleho – 10. ročníka britský biológ Dave Goulson vysvetlí, ako môžeme predísť hmyzej apokalypse, priblíži projekt Ježíškove vnúčatá. Vystúpi aj Valentína Sedileková, ktorá popíše svoj boj s poruchami príjmu potravy. Urbanistka Milota Sidorová sa postaví za zeleň v mestách a Martin Lipták z Čiernych dier pripomenie zabudnuté miesta Slovenska.
Okrem nich na TEDxBratislava 2019 vystúpi aj islandský dobrovoľný záchranár Atli Már Hreggviðsson, český žurnalista Martin Ondráček, riaditeľka environmentálnej školy Venus Jahanpour, úspešný slovenský dizajnér Dodo Dobrík, novinár Braňo Dobšinský, uznávaný open inovátor Ján Gondoľ a mnohí ďalší.
Rečníci aj umenie
Čo je TEDx
Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED.
Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED.
K celodennému zážitku určite prispejú hostia – umelci, ako 12-ročný klavírny virtuóz Ryan Martin Bradshaw či bratislavské zoskupenie Preßburger Klezmer Band.
Oslava 10. výročia konferencie na afterparty vyvrcholí vystúpením hudobníčky Kataríny Málikovej a tanečníkov z New style hustle Bratislava.
“TEDxBratislava oslavuje svoje prvé okrúhliny, čo je dôvod na oslavu,” zdôrazňuje spoluorganizátorka Monika Ďurajková.
Konferencia bude podľa nej v mnohom rekapituláciou toho, čo dobrovoľný organizačný tím za 10 rokov do Bratislavy priniesol. Zároveň však chystajú aj prekvapenia, ktoré majú ambície prekonať minulé ročníky.
Spoločný menovateľ
Novinkou budú diskusie v Štúdiu SND. “V roku 2017 bol TEDxBratislava oddelením Strát a nálezov, minulý rok sme sa ocitli Na pomedzí. Rokmi sme ale dozreli k tomu, že nehľadáme motív, ktorý sa vyhraňuje,” vysvetľuje spoluorganizátorka Dominika Babulicová.
V každej prestávke preto bude tentoraz dvojica rečníkov s naoko vzdialenou témou hľadať spolu s účastníkmi tematické priesečníky, tento rok má totiž TEDxBratislava podtitul Spoločný menovateľ.
“Aj ľudia s úplne odlišnými názormi spolu dokážu komunikovať, musia len nájsť hodnotový prienik,” uvádza webstránka TEDxBratislava. “Spoločný menovateľ tu vždy je, iba občas dlhšie trvá, kým ho nájdeme.”
Viac miest pre divákov
Keďže podujatie býva každoročne vypredané, organizátori sa tentoraz rozhodli vytvoriť miesta na sedenie pre ďalších 160 účastníkov. Vstupenky sa predávajú až do 3. júla.
My z Profitu tam budeme a niečo viac si môžete o zaujímavých účinkujúcich prečítať v ďalších číslach nášho magazínu.

Čo je TED
TED je nezisková organizácia s mottom Ideas Worth Spreading (Myšlienky hodné šírenia). Začal sa ako štvordňová konferencia v roku 1984 v Kalifornii.
Výročná konferencia TED pozýva popredných svetových mysliteľov a realizátorov, aby predniesli svoj 18 minútový príhovor. Videozáznamy z ich vystúpení sú bezplatne sprístupnené na stránke Ted.com.
Na TEDe vystúpili napríklad zakladateľ Microsoftu Bill Gates, bývalý viceprezident USA Al Gore, výskumníčka primátov Jane Goodall, zakladatelia spoločnosti Google, spevák skupiny U2 Bono, motivátor Anthony Robbins, spisovateľka Isabel Allende či predseda vlády Veľkej Británie Gordon Brown.
Výročná konferencia TED sa každoročne koná v kanadskom Vancouveri. Mediálne iniciatívy TED na stránke Ted.com denne pridávajú nové videá vystúpení, tzv. TEDTalks. V rámci Otvoreného projektu prekladu je možné získať titulky a interaktívne prepisy vystúpení, čo umožňuje dobrovoľníkom na celom svete prekladať vystúpenia TED do svojho rodného jazyka.