Pamätáte si fotoaparáty japonských značiek Konica a Minolta? Dnes by ste ich hľadali márne. Značka Konica sa zlúčila so značkou Minolta a skĺbili svoje zameranie v oblasti profesionálnej tlače dokumentov. V súčasnosti sa opäť posúvajú ďalej.
Aktuálne firma pôsobí v 150 krajinách sveta a podporuje viac ako dva milióny zákazníkov ročne. Prevádzkuje päť inovačných centier po celom svete, z toho jedno v neďalekom Brne.
Na Slovensku pôsobí spoločnosť Konica Minolta Slovakia od roku 1992. V súčasnosti zabezpečuje riešenia pre podnikové systémy a aplikácie, spracovanie dokumentov, riadenie procesov, digitálnu tlač a infraštruktúru. Kedysi dávno však začínala pri fotoaparátoch.
Konica a jej história
Vznik značky Konica sa datuje od roku 1873 a je spojená s menom Rokusabura Suguiru z Japonska. V otcovej lekárni predával fotografické potreby, na začiatku išlo o produkty iných spoločností najmä z okolia Jokohamy. S tým však nebol spokojný a založil si vlastnú továreň Konishi Honten v Tokiu.

V roku 1903 uviedla na trh aj prvý fotoaparát skrinkového typu. Bol to drevený box pokrytý koženkou, s hľadáčikom navrchu. V roku 1921 spoločnosť prevzal Suguirov najstarší syn a premenoval firmu na Konishiroku. Po druhej svetovej vojne výrazne rástol záujem o fotografie.
V roku 1948 Konishiroku uviedol na trh prvý 35-milimetrový fotoaparát, ktorý niesol meno Konica I. Vzniklo odvodením od názvu firmy, Konica sa však lepšie vyslovovala a stala sa aj novým názvom spoločnosti. Prvá zrkladlovka tejto značky z roku 1960 je veľmi vzácna. Vyrobilo sa z nej iba tisíc kusov. Inováciami si firma dlhodobo budovala náskok pred konkurenciou.
Minolta vo vesmíre
Za zrodom spoločnosti Minolta stojí Kazuo Tashima, ktorý pracoval v otcovej textilnej fabrike na výrobu hodvábu. Jedného dňa ho otec zobral do Paríža na prezentáciu svojej firmy. Obchodné prezentácie K. Tashimu neoslovili, a tak využil čas na návštevu továrne zameranej na výrobu optiky.
Tá ho uchvátila natoľko, že sa rozhodol vyrábať optické prístroje a pomôcky aj doma v Japonsku. V roku 1928 spolu s dvoma nemeckými inžiniermi založil japonsko-nemeckú spoločnosť Nichidoku Shashinki Shoten s 30 zamestnancami.
Už o rok neskôr sa na trhu objavil ich prvý fotoaparát, ktorého produkcia sa počas štvrťroka vyšplhala na vyše sto kusov mesačne. Označenie Minolta, ktoré vzniklo z názvu Machinery Instruments and Optical Lens Tashima, sa na fotoaparátoch objavilo už v roku 1933.

Veľmi úspešným radom sa stala Minolta Hi-matic. Tieto modely dokonca vybral americký Národný úrad pre letectvo a vesmír ako výbavu posádky letiacej do vesmíru. Celkovo sa fotoaparáty značky Minolta použili pri deviatich vesmírnych misiách Apollo vrátane pristátia na Mesiaci.