BRATISLAVA. Vláda Petra Pellegriniho (Smer) by sa mala zaoberať situáciou v oceliarskom priemysle.
Vyzývajú ju k tomu v petícii zamestnanci spoločnosti U.S. Steel Košice, ktorá ohlásila, že do roku 2021 zníži počet zamestnancov v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.
Slovensko je podľa Pellegriniho pripravené otvoriť tému súvisiacu so situáciou v košických oceliarňach aj v Bruseli. Pre TASR to uviedla jeho hovorkyňa premiéra Patrícia Macíková.
Odborári rokujú s vedením U.S. Steelu
Túto výzvu podporili aj odborári zo Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO v Žiari nad Hronom, Železiarní Podbrezová i Krompách.

Odborári odštartovali rokovania s vedením spoločnosti, aby sa nenaplnili predpovede o masívnom prepúšťaní.
"Tento krok hodnotíme ako negatívny, no celkovo rok 2019 hodnotíme ako veľmi zložitý pre U. S. Steel Košice a dcérske spoločnosti a o podobných možnostiach riešenia sme vedeli," priblížil predseda Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice Juraj Varga.
Spoločnosť o znižovaní počtu zamestnancov informovala v piatok (19. 7.), už začiatkom februára tohto roka bolo podľa Vargu vedením spoločnosti deklarované znižovanie zamestnancov o 5 % v priebehu nasledujúcich troch rokov.
"Už v máji a júli sa v U.S. Steel Košice pristúpilo k dohode medzi zamestnávateľom a odborovou organizáciou, že v uvedené mesiace budú zamestnanci pracovať v skrátenom štvordňovom pracovnom týždni. Za piaty deň dostanú 60 % kompenzáciu z platu. Je predpoklad, že sa tak stane aj v auguste. Rozhodne sa až koncom tohto týždňa," doplnil Varga.
Odborári aktuálne rokujú s vedením spoločnosti, aby sa nenaplnili predpovede o masívnom prepúšťaní.
"Je predpoklad, že riešením na redukciu zamestnancov budú motivačné programy v zmysle platnej kolektívnej zmluvy. Práve prebieha motivačný program pre odchod pracujúcich penzistov. Na margo avizovaného počtu prepustených, 2500 pracovných pozícií zahŕňa aj miesta tzv. kontraktorov, t.j. nakupovanej pracovnej činnosti (pravidelnej i nepravidelnej, napr. počas veľkých opráv)," priblížil Varga.
Zamestnanci apelujú aj na vládu
Odborári okrem toho spustili petíciu zameranú na férové podnikanie v Európe v hutníckom odvetví, s dôrazom na sociálne vplyvy na zamestnancov a ich rodiny.
"Týmto počinom chceme vyvinúť na predstaviteľov slovenskej vlády užitočný tlak, aby sa pretavil nielen na prijateľné podmienky v našom štáte, ale i v EÚ," priblížil zámer Varga.
Na túto výzvu podľa jeho slov pozitívne zareagovali aj odborári zo Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO v Žiari nad Hronom, Železiarní Podbrezová i Krompách.
Varga tiež priblížil, že s ministrami a premiérom o situácii v oceliarskom priemysle rokovali už v júni tohto roka.
"Boli sme vypočutí, ale je to málo. Naozaj potrebujeme v týchto časoch byť nielen vypočutí, ale potrebujeme i nástroje na preklenutie tohto obdobia," dodal Varga s tým, že počas tohto týždňa bude zasadať mimoriadne predsedníctvo organizácie Odborového zväzu KOVO. "Budeme spoločne hovoriť o stratégii riešenia vzniknutej situácie," dodal Varga.