BRATISLAVA. Úrad verejného zdravotníctva SR varuje pred viacerými nebezpečnými kozmetickými výrobkami, ktoré nahlásili do systému Rapex (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a vo Fínsku.
"Je možné, že uvedené výrobky sa nachádzajú aj v Slovenskej republike," informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Prekročený limit na mikroorganizmov
Medzi nebezpečné výrobky patrí farbiaci prášok henna od výrobcu M. Manzoor & Co. Pak z Pakistanu s názvom Zarqa Henna. Vo výrobku bol zistený prekročený limit na mikroorganizmy, kvasinky a plesne. Potenciálne nebezpečenstvo predstavuje aj prírodný šampón značky Ayumi Naturals pod názvom Shikakai Powder 100 % Natural Hair Cleanser. Výrobca šampónu nie je uvedený, no jeho dovozcom je Spojené kráľovstvo.
"Výrobky sú v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. V prípade, že výrobky prídu do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môžu spôsobiť infekcie alebo podráždenie," upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Úrad varuje aj pred čistiacim výrobkom na vlasy a telo pre deti pod názvom No perfume baby all-over wash. Výrobcom je Urtekram International A/S z Dánska.
Ďalším výrobkom, na ktorý upozorňujú hygienici, je henna farbiaci prášok s názvom 100 % Pure (Mehandi) Henna Powder od výrobcu Ayumi Naturals z Indie. "Vo výrobkoch bol prekročený limit na mikroorganizmy," informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR.
Formaldehyd a melanín v miske
Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje aj na nebezpečný výrobok, drevenú misku s názvom Schale, vyrobenú v Číne.
Výrobok bol distribuovaný a určený na predaj na území Slovenskej republiky, konkrétne do pobočiek spoločnosti TEDi.
Laboratórnou analýzou hygienici zistili migráciu formaldehydu a melamínu.
"Výrobok je tak v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami, podľa ktorého musia byť tieto materiály a predmety vyrobené tak, aby za obvyklých alebo predvídateľných podmienok používania ich zložky neprechádzali do potravín v množstve, ktoré by mohlo ohroziť zdravie ľudí," informuje o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas.
"Odporúčame spotrebiteľom, aby daný výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali, prípadne ho vrátili späť na miesto predaja," uviedol Mikas.