Značka, ktorá je prešmyčkou slova živel a významu dobrého žitia s anglickou príponou -well, je už v Piešťanoch pojmom. Žiwell priniesol do mesta nový druh podujatí, kultúry a zábavy, okolo ktorých vznikla obrovská komunita fanúšikov. Z tohto živlu potom vyrástlo úspešné podnikanie s remeselným pivom a gastronomickými službami.
Piešťany sú známe celoročne bohatým kultúrnym programom, ale vzhľadom na kúpeľnú klientelu má skôr konzervatívne ladenie. Do sveta piešťanskej operety, muzikálov, promenádových či komorných koncertov však pred pár rokmi doslova vtrhol nový živel.
Na koncerty známych i menej známych skupín, workshopy, burzy, kvízy či výstavy začali do priestorov Leierovho dvora na Winterovej ulici chodiť nadšené davy Piešťancov.

„Dnes sa už takýmto akciám v Piešťanoch venuje viacero skupín, ale keď sme začínali, boli sme jediní a bol po nich hlad,“ spomína jeden z piatich zakladateľov klubu a komunitného priestoru Žiwell Aurel Rusnák. Od 1. júna otvorili novú prevádzku v známej piešťanskej budove patriacej kúpeľom.
Začiatky v združení
Ešte pred Žiwellom však bolo občianske združenie Kvas. „Venovali sme sa environmentálnym a komunitným aktivitám, organizovali sme rôzne remeselné workshopy, krúžky pre deti, premietania a besedy. Tak sme nejako spolu kvasili,“ usmieva A. Rusnák.

Kursalon opäť ožíva
Kúpeľnú dvoranu známu aj ako Kursalon v roku 1894 dal postaviť Alexander Winter, nájomca piešťanských kúpeľov.
Stala sa centrom spoločenského života, usporadúvali sa tu koncerty, výstavy, rôzne podujatia. Priestory slúžili ako kaviareň, cukráreň, vináreň, boli tu tri jedálne, výčap, dve čitárne, miestnosť, v ktorej si hostia mohli zahrať na klavíri, i dámsky salón. Na prvom poschodí boli izby slúžiace na ubytovanie hostí.
V medzivojnovom období tu bol aj American bar, kde sa každú noc pri cigánskej hudbe „predvádzali moderné tance“, ako uvádzajú historické pramene Balneologického múzea. Jeho zbierky sa do Kursalonu nasťahovali v roku 1928. V jednej časti budovy bolo kasíno.
Funkciu kultúrneho centra si zachovala aj v časoch socializmu. Po roku 1989 ostala budova vo vlastníctve kúpeľov. Stretávali sa tu rôzne kluby, pravidelne sa konali tanečné školy a festivaly ako Cinematik, Festival Doda Šošoku či N.O. International Jazz Piešťany.
V roku 2017 nájomca s kúpeľmi rozviazal zmluvu a budova dva roky stála nevyužívaná. Nový charakter akcií prinášajú do Kursalonu nájomníci, ktorí spustili prevádzky tento rok.
Ľudia na ich akcie chodili, až to prerástlo kapacitu komunitných priestorov. „Zrazu prišlo obdobie, keď sme už chceli mať na podujatia vlastný priestor, ktorý by mal aj komerčný rozmer. Uvažovali sme o bare, z ktorého by sme mohli financovať nájom, akcie aj seba,“ opisuje.
Tak vznikol v roku 2012 klub a komunitný priestor Žiwell priamo na Winterovej ulici, hlavnej tepne Piešťan, kde sa v kaviarňach či reštauráciách už tradične po večeroch schádzajú kúpeľní hostia. O rok neskôr k baru pridali aj vegetariánsku kuchyňu.
„Niekedy využívame malé granty na pár stoviek či tisícok eur, ktoré občas zaplatia propagáciu alebo umelca. Máme tu tiež dobrovoľnícky program Erasmus+, v rámci ktorého už pravidelne platíme pobyt dobrovoľníka zo zahraničia, ktorý pre nás pracuje,“ opisuje A. Rusnák neziskové aktivity, ktoré sú však už iba doplnkom.
Nekonečný živel
Program bol bohatý, niekedy aj dva-tri koncerty do týždňa, prišli sem zahrať známe i menej známe skupiny, pravidelne sa tu konali výstavy, stand-upy, kvízy a workshopy, aj netradičné ako napríklad zabudnutej fotografickej techniky, rôzne burzy a podobne. Populárne boli aj večery Jazyčenia, kvízového podujatia, keď sa v klube hovorilo cudzími jazykmi. A. Rusnák si spomína, že nemali v úmysle vytvoriť priestor iba pre mladých. „Nerozumiem, prečo sa niekto zameriava iba na deti, mladých či seniorov, komunitný priestor by mal byť najmä o tom, že sa v ňom miešajú a dobre cítia všetky generácie,“ opisuje A. Rusnák. Na toto obdobie Žiwellu na Leierovom dvore si A. Rusnák spomína ako na veľmi spontánne, hipisácke, keď všetko fungovalo z nadšenia, samo od seba a chaoticky. K tomuto priestoru však čoskoro pribudol ďalší, v Lodenici, rekreačnej oblasti Piešťan pri vodnej nádrži Sĺňava.

Na vlastnom pive
„Keďže máme radi pivo a mali sme prechodenú Českú republiku, vedeli sme, čo dobré pivo znamená. Také nám na Slovensku chýbalo. V Česku v tom čase