TOKIO. Japonská centrálna banka rozhodla, že svoju menovú politiku zatiaľ meniť nebude, napriek tlakom na jej ďalšie uvoľnenie.
Uviedla však, že je pripravená na takýto krok, ak by situácia na zahraničných trhoch zvýšila riziko pre vývoj japonskej ekonomiky.
V jej prípade, ako aj v prípade inflácie, banka zároveň mierne zhoršila prognózu jej rastu tomto roku.
Bank of Japan (BOJ) sa dostáva v súčasnej situácii pod tlak, keďže iné kľúčové centrálne banky signalizovali, že s cieľom podopriť ekonomiku sú pripravené znížiť úrokové sadzby.
Očakáva sa, že americká centrálna banka Fed už v stredu (31. 7.) oznámi zníženie úrokových sadzieb a v prípade Európskej centrálnej banky (ECB) sú trhy presvedčené, že tak urobí čoskoro.
Niektorí kritici však poukazujú na to, že japonskej centrálnej banke sa nástroje, ktoré by mohla na zotavenie tretej najväčšej ekonomiky sveta ešte použiť, postupne míňajú.
BOJ už v apríli 2013 zaviedla výrazne uvoľnenú menovú politiku s cieľom dostať krajinu z vtedajšej dlhoročnej deflácie.
Následne začiatkom roka 2016 oznámila zavedenie záporných úrokových sadzieb.
Napriek tomu sa miera inflácie nikdy k inflačnému cieľu BOJ stanovenému na úrovni 2 % nedostala.
V júni tohto roka vzrástli spotrebiteľské ceny medziročne o 0,6 %. To je najslabšia miera inflácie za takmer dva roky.
BOJ v utorok zároveň upravila prognózu vývoja inflácie v súčasnom finančnom roku, ktorý sa skončí v marci.
Podľa AFP banka očakáva, že miera inflácie dosiahne tento rok 1 %, zatiaľ čo pred tromi mesiacmi ešte počítala s rastom spotrebiteľských cien o 1,1 %.
Čo sa týka jej inflačného cieľa na úrovni 2 %, nepočíta s jeho dosiahnutím ani vo finančnom roku 2021/2022. Na daný rok očakáva infláciu na úrovni 1,6 %.
BOJ zároveň zhoršila aj vyhliadky ekonomického rastu na tento rok.
Zatiaľ čo v aprílovej prognóze počítala s rastom japonskej ekonomiky v súčasnom finančnom roku o 0,8 %, teraz počíta s tým, že rast dosiahne 0,7 %.