BRATISLAVa. Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) navrhuje zakotviť do legislatívy tzv. sabatikal v dĺžke šiestich až 12 mesiacov.
Povedal to v stredu odborník hnutia na sociálne témy Michal Páleník.
Sabatikal je pauza od každodennej práce, dlhodobé voľno. Je to spôsob predchádzania pracovnému vyhoreniu.

Má to byť voľno, počas ktorého sa môže zamestnanec sústrediť na dlhodobé veci, pracovať na osobnom raste, absolvovať stáže, zvýšiť si kvalifikáciu.
"Návrh je, aby človek, ktorý bol posledných 10 rokov poistený v nezamestnanosti v Sociálnej poisťovni, sa bude môcť dohodnúť so zamestnávateľom na sabatikale v dĺžke 6 až 12 mesiacov. Počas neho by zo Sociálnej poisťovne poberal dávku asi 70 percent čistej mzdy, teda 50 percent vymeriavacieho základu," informovalo hnutie.
Z legislatívneho pohľadu sa bude takýto človek pohybovať medzi evidovaným uchádzačom o zamestnanie a osobou na materskej s tým, že do dôchodku pôjde o dĺžku sabatikalu neskôr.
Podľa neho bude mať sabatikal neutrálny vplyv na verejné financie, nie ako dôchodkový strop. Človek si len predčasne vyberie časť dôchodkových dávok a o to neskôr pôjde do starobného dôchodku.
Plnohodnotný sabatikal je v súčasnosti vymoženosťou niekoľkých veľkých zamestnávateľov, ktorých je však málo. Dávajú ho tým pracovníkom, ktorí si kariéru zviazali s konkrétnym zamestnávateľom.
Ministerstvo s návrhom nesúhlasí
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny s návrhom nesúhlasí, pretože odborne vôbec nezohľadňuje podstatu sociálneho poistenia a nie je v súlade s účelom dávok sociálneho poistenia.
"Tie primárne slúžia na kompenzáciu následkov sociálnej udalosti, akou je napríklad materstvo, zhoršenie zdravia, strata zamestnania, staroba, čo úplne ich návrh opomína. Takáto dávka by nepredstavovala kompenzačný nástroj, ale čistý benefit," vysvetľuje ministerstvo.
V súvislosti s vyjadrením, že "človek si len predčasne vyberie časť dôchodkových dávok a o to neskôr pôjde do starobného dôchodku," prichádza podľa neho k odbornej nezrovnalosti, nepochopeniu podstaty ústavného zastropovania dôchodkového veku.
Práve vzhľadom na ústavne zakotvený dôchodkový strop by zvyšovanie dôchodkového veku pri úmerne čerpanom sabatikale bolo značne limitované.
"To znamená, že bez zmeny v ústave by bolo možné do istej miery zvyšovať dôchodkový vek iba poistencom, ktorí sa narodili pred rokom 1967, a to len v zmysle 'základného' ústavného stropu," spresnil rezort práce.
Rezort považuje návrh za neodborný
V prípade žien, ktoré majú v dôsledku výchovy detí ústavný dôchodkový strop ešte znížený, by možnosť recipročného zvýšenia dôchodkového veku takmer úplne absentovala.
Ministerstvo pripomína, že už v súčasnosti Zákonník práce umožňuje tzv. sabatikal. Zamestnávateľ totiž môže poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na jeho žiadosť s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy. A rovnako takáto možnosť je zakotvená aj v zákone o štátnej službe, keď služobné voľno patrí jednorazovo v rozsahu najviac šiestich mesiacov štátnemu zamestnancovi, ktorého štátnozamestnanecký pomer v príslušnom služobnom úrade trval nepretržite najmenej desať rokov.
Rezort považuje návrh Progresívneho Slovenska za neodborný, bez patričnej odbornej diskusie či odborných analýz.