BRATISLAVA. Spotreba piva na Slovensku rastie. Aspoň raz týždenne ho pije 85 percent dospelých Slovákov. Vyše tretina Slovákov (38 percent) sa považuje viac za pivárov ako za vinárov (26 percent).
Vyplýva to z prieskumu konzumentov piva, ktorý pre Slovenské združenie výrobcov piva a sladu uskutočnila spoločnosť Kantar Slovakia.

"Navyše, spotreba piva posledné dva roky opäť pomaly rastie. Podľa predbežných štatistík dosiahla za minulý rok 74,5 litra, čo predstavuje 149 veľkých pív na hlavu,“ dodala Jana Shepperd, prezidentka združenia.
Najčastejšie obyvatelia Slovenska pijú výčapnú svetlú desiatku, ale záujem slovenských spotrebiteľov o nealkoholické pivá a radlery ako aj prémiové pivá a špeciály rastie, uviedlo združenie pri príležitosti Dňa piva, ktorý bude v piatok.
„Na výrobu piva v našich pivovaroch sa využívajú predovšetkým slovenské suroviny (95 percent). Slovensko je známe veľmi kvalitnou vodou, avšak nemenej kvalitný je aj náš jačmeň, z ktorého sa vyrába slad. Slovenský slad je veľmi žiadaný v zahraničí, takže sa z neho varí pivo aj v susedných i vzdialenejších krajinách,“ doplnila Jana Shepperd.
Prieskum hodnotil aj to, aký majú Slováci a Slovenky vzťah k pivu. Ukázalo sa, že za milovníčky piva sa považuje 54 percent Sloveniek a vypijú v priemere šesť litrov piva mesačne. V rámci mužov pivo obľubuje až 77 percent oslovených a mesačne v priemere vypijú 11 litrov piva.
Na Slovensku je sedem sladovní a vyše 70 pivovarov: dva veľké priemyselné, dva malé priemyselné a asi 70 remeselných pivovarov. Výroba piva v SR tak priamo a nepriamo zamestnáva viac ako 14 600 ľudí.