VATIKÁN. Pápež František schválil nové stanovy pre vatikánsku banku, ktorá sa oficiálne volá Inštitút náboženských záležitostí (IOR).
Zavŕšil tak viac ako šesťročné obdobie zmien a reforiem v tomto ústave. Novo je pre banku napríklad povinný externý audit, stanovy však zavádzajú aj ďalšie zmeny na posilnenie reforiem.
Vatikánska banka čelila škandálom
Tie by mali vrátiť dôveru v inštitúcii, ktorú v minulosti zasiahlo niekoľko škandálov, uviedla v sobotu agentúra Reuters.

Stanovy schválené v pápežskom dokumente boli zverejnené v sobotu. Pápež František urobil z reformy vatikánskej banky jednu zo svojich priorít.
Krátko po svojom zvolení dokonca zvažoval, že banku zavrie, nakoniec sa ale rozhodol, že bude pokračovať v reformách, ktoré začal jeho predchodca, pápež Benedikt XVI.
Banka bola v minulosti zapletená do prípadov korupcie, daňových únikov, sprenevery, prania špinavých peňazí a podvodov s nehnuteľnosťami.
Niektoré sa týkali najvyšších predstaviteľov a prelátov, čo poškodzovalo povesť Vatikánu.
Šéf mediálnych služieb Vatikánu Andrea Tornielli označil nové pravidlá za dôležitý krok v procese dodržiavanianajlepších medzinárodných štandardov.
Stanovy zavádzajú povinnosť externého auditu. Aj keď ten sa v posledných rokoch uskutočnil, predchádzajúce stanovy vydané v roku 1990 pápežom Jánom Pavlom II. požadovali len interné audity.
Svetskí zamestnanci banky Vatikánu
Nové pravidlá tiež zakazujú zamestnancom banky, z ktorých takmer všetci nie sú duchovní, vykonávať inú aktivitu či poradenstvo vnútri aj mimo Vatikánu, a to ani zadarmo.

Počet členov svetskej dozornej rady, ktorú tvoria medzinárodne známi finanční odborníci, sa zvýši z piatich na sedem.
To posilní úlohu rady a oslabí dozornú komisiu kardinálov, ktorá aj naďalej bude mať päť členov.
Hlavný účel banky definovaný v stanovách zostáva podľa vatikánskeho rozhlasu nezmenený.
Tým je chrániť a spravovať hnuteľný aj nehnuteľný majetok, ktorý bol prevedený alebo zverený tomuto inštitútu fyzickými alebo právnickými osobami, a je určený k náboženským alebo charitatívnym účelom.
Vatikánsku banku založil v roku 1942 pápež Pius XII., aby spravovala prevažne peniaze určené pre cirkevné inštitúcie a charitatívne činnosti.
Banka nie je prístupná verejnosti, jej klientov tvoria inštitúcie spojené s Vatikánom, rádové spoločenstvá alebo iné cirkevné zariadenia, zamestnanci Vatikánu a akreditovaní diplomati vo Vatikáne. Na konci minulého roka mala takmer 15-tisíc klientov.