BRATISLAVA. Rast cien sa v júli na Slovensku zrýchlil. Medziročná inflácia meraná národnou metodikou dosiahla podľa Štatistického úradu SR v siedmom mesiaci 2,9 percenta, kým v júni to bolo 2,6 percenta.
V priemere za sedem mesiacov sa ceny medziročne zvýšili o 2,5 percenta. Medzimesačne v júli oproti júnu stúpli ceny o 0,1 percenta.
Zdražela pošta aj potraviny
Na medziročnej báze v júli vzrástli ceny v odboroch pošty a spoje o 5 percent. Potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 4,7 percenta, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 3,8 percenta, reštaurácie a hotely o 3,7 percenta, rozličné tovary a služby o 3,6 percenta, alkoholické nápoje a tabak o 2,7 percenta, rekreácia a kultúra o 1,8 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 1,5 percenta, vzdelávanie o 1,4 percenta, odevy a obuv o 1,3 percenta, zdravotníctvo o 0,8 percenta. Klesli ceny v doprave o 1,5 percenta.
Medzimesačne v júli oproti júnu vzrástli ceny v odboroch pošty a spoje o 2 percentá, rekreácia a kultúra o 1,1 percenta, doprava o 0,6 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti, reštaurácie a hotely zhodne o 0,2 percenta, rozličné tovary a služby o 0,1 percenta.
Klesli ceny v zdravotníctve o 1,1 percenta, odevov a obuvi o 0,8 percenta, potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 percenta, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 0,1 percenta.
Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny alkoholických nápojov a tabaku a vzdelávania.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júli dosiahla 2,5 percenta, pričom v júni to bolo 2,2 percenta.
Medziročná inflácia dosiahla viac ako ročné mximum
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v júli 1,9 percenta, v júni bola na úrovni 1,8 percenta.
Medziročná inflácia sa v júli podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka vyšplhala na viac ako ročné maximum.
"Dôvody júlového zrýchlenia rastu cien je potrebné hľadať vo vyšších cenách pohonných hmôt, v miernejšom sezónnom poklese cien potravín a ako zvyčajne aj v zrýchlení rastu regulovaných cien. Naopak, dopytová inflácia ostala v júli nezmenená na svojich tohtoročných maximách," spresnil.
Inflácia bola mierne rýchlejšia ako predpoklady Národnej banky Slovenska. K zrýchleniu prispeli najmä ceny potravín a pohonných látok.
"Dynamika cien potravín by sa mala do konca roka pohybovať v blízkosti 5 percent v súlade s medziročným rastom miezd a predpokladaným vývojom cien agrokomodít," uviedla centrálna banka, ktorá naďalej predpokladá v tomto roku priemernú infláciu okolo úrovne 2,5 percenta.