BRATISLAVA, BERLÍN. Mäso by mohol postretnúť podobný osud ako cigarety, alkohol či cukor. Môže sa stať “nechcenou” komoditou, ktorú považujeme za spoločensky nebezpečnú, preto si za ňu musíme priplatiť.

V Nemecku vláda uvažuje nad zvýšením DPH na mäso zo siedmich na 19 percent. Hovorí sa o akejsi “dani z hriechu”. V Rakúsku sa zasa uvažuje o DPH vo výške 20 percent, kým teraz Rakúšania za mäso platia len desaťpercentnú daň.
Téma extra daní na mäso už bola v minulosti diskutovaná v parlamentoch Dánska, Švédska či dokonca Číny, ktorá pred troma rokmi znížila maximálnu odporúčanú spotrebu mäsa o 45 percent.
Z mäsa sa tak nenápadne stáva často skloňovaná téma, ktorá pozvoľne strieda debatu o škodlivosti plastových slamiek či príborov.
Aký je vplyv mäsa na klímu
Do konzumácie mäsa sa najnovšie obula OSN, ktorá vydala novú klimatickú správu, v ktorej odporúča, ako by sme mali žiť v dobe globálneho otepľovania: chrániť lesy, obnovovať rašeliniská, podporovať agrolesníctvo, menej plytvať jedlom, no zároveň by sme mali jesť menej mäsa.