NEW YORK. Americký prezident sa strašne mýli, keď tvrdí, že obchodná vojna nepoškodzuje ekonomiku USA, uviedol hlavný ekonóm Moody's Analytics Mark Zandi.

Trump vyhlasuje, že obchodná vojna s Čínou mala doteraz len malý vplyv na americkú ekonomiku.
Podľa Zandiho ekonomické náklady v USA stúpajú. "Tvrdenie, že to nespôsobuje ekonomické škody, prosto nie je pravda," povedal Zandi v rozhovore pre CNBC.
Ak Trump zrealizuje svoje doterajšie colné hrozby, americké firmy a spotrebiteľov to v budúcom roku bude stáť 100 miliárd USD (90,29 miliardy eur). "To je pol percenta hrubého domáceho produktu a približne polovica z toho, čo Američania vlani dostali zo zníženia daní," povedal Zandi. "To je veľmi veľa."
Zandi si myslí, že Trump zrejme v istom bode pochopí, že jeho tvrdý postoj voči Číne a obchodná vojna nefungujú, a preto sa bude snažiť nájsť spôsob, ako ju ukončiť a nestratiť pritom svoju tvár.
Otázkou je, či mu to čínsky prezident Si Ťin-pching umožní.
"Ak by som ja bol prezidentom Si, sedel by som a myslel by som si: 'Tak existuje šanca, že tento prezident o rok a pol už nebude prezidentom a ja možno budem rokovať s niekým iným.'"
“Tvrdenie, že to nespôsobuje ekonomické škody, prosto nie je pravda.
„
Colná vojna, ktorá sa začala približne pred rokom, už podľa Zandiho zhoršila podnikateľskú náladu po celom svete a mala negatívny vplyv na kapitálové investície. Tento negatívny vplyv sa zrejme následne prejaví aj na trhu práce.
"Začína sa to prejavovať v oblastiach, ako je výroba, doprava, distribúcia. Ak to metastázuje a ďalšie firmy a sektory ekonomiky začnú zastavovať prijímanie ľudí a nezamestnanosť začne rásť, tak to je recesia," tvrdí.
Zandi porovnal údaje o tvorbe pracovných miest v tomto roku a vlani.
"Vlani sa v USA mesačne vytvorilo v priemere takmer 225-tisíc nových miest, v posledných troch až šiestich mesiacoch dosiahol rast pracovných miest 140-tisíc mesačne," uviedol.
Dodal, že ak to klesne pod 100-tisíc, nezamestnanosť sa začne zvyšovať. "Už sme takmer tam, smerujeme tam," doplnil.