BERLÍN. Nemecká vláda by mohla poskytnúť stimuly vo výške 50 miliárd eur na podporu ekonomiky v ťažkých časoch. Vyhlásil to v nedeľu nemecký minister financií Olaf Scholz.
Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v druhom štvrťroku znížil medzikvartálne o 0,1 percenta, pretože hospodárstvo zamerané na vývoz čelilo problémom súvisiacim s obchodnými spormi vo svete.
Blízko k recesii
Najväčšia európska ekonomika sa tak priblížila k recesii, keďže prieskumy a údaje o priemyselných objednávkach naznačujú, že v treťom štvrťroku nečaká toto odvetvie takmer žiadne zlepšenie.

Nemeckú ekonomiku trápi najmä slabší zahraničný dopyt a neistota v obchode v dôsledku prehlbovania sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou.
"Najväčším problémom je neistota vrátane problému spôsobeným čínsko-americkým sporom," povedal Scholz.
Jeho vyhlásenie o podpore hospodárstva nasleduje po slovách kancelárky Angely Merkelovej, ktorá minulý týždeň údajne povedala, že síce aktuálne nevidí potrebu stimulov, ale vláda by v prípade potreby reagovala.
Plnou silou
Scholz tiež povedal, že Nemecko má fiškálnu silu na to, aby čelilo prípadnej hospodárskej kríze "s plnou silou".
Nemecko vzhľadom na fakt, že jeho ekonomika sa ocitla na pokraji recesie a náklady Berlína na úvery sú rekordne nízke, čelí tlaku doma i v zahraničí, aby upustilo od vyrovnaného rozpočtu a namiesto toho zvýšilo investície aj za cenu nového dlhu.
Nemenovaný zdroj z vlády začiatkom augusta povedal, že ministerstvo financií sa pohráva s myšlienkou vydania nových dlhopisov v súlade s pravidlami o dlhovej brzde, na financovanie programov na ochranu klímy.
Podľa Scholza štát by v ekonomicky priaznivom období nemal žiť nad svoje pomery a mal by rozumne hospodáriť, aby mal rezervy, keď prídu horšie časy.
Minister očakáva, že úroveň nemeckého dlhu klesne v tomto roku na približne 58 percent HDP zo 60,9 percenta v predchádzajúcom roku. Dostane sa tak pod hranicu 60 percent HDP, ako určujú fiškálne pravidlá Európskej únie (EÚ). To Nemecku poskytne väčšiu flexibilitu pri budúcich výdavkoch.
A v prípade dlhu pod úrovňou 60 percent HDP bude môcť Nemecko čeliť kríze "plnou silou", uviedol Scholz.
Minister podotkol, že svetová finančná kríza v rokoch 2008/2009 stála Nemecko zhruba 50 miliárd eur a je dobré mať možnosť bez problémov vyčleniť takúto sumu v prípade novej krízy. A Nemecko tú možnosť má.
Ministerstvo financií v piatok odmietlo komentovať správu v médiách, podľa ktorej je Berlín pripravený upustiť od svojho pravidla vyrovnaného rozpočtu a vziať si nový dlh v rámci boja s prípadnou novou recesiou.
Bundesbank naznačuje, že sa ekonomika prepadla do recesie
Nemecká ekonomika by mohla v lete opäť klesnúť, keďže priemyselná produkcia sa znižuje pre nedostatok nových objednávok. Uviedla to v pondelok centrálna banka Bundesbank vo svojej správe, ktorá naznačuje, že najväčšia ekonomika eurozóny aj celej Európskej únie sa prepadla do recesie.
Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka v období apríl-jún klesol medzikvartálne o 0,1 percenta v dôsledku nižšieho exportu pre obchodný spor a spomalenie čínskej ekonomiky, a tiež neistotu spojenú s brexitom. Tieto faktory zastavili rast ekonomiky a podkopali dôveru. Export je totiž jedným z kľúčových motorov nemeckého hospodárstva.
"Celkový výkon hospodárstva by sa mohol opäť mierne znížiť," uviedla Bundesbank vo svojej mesačnej správe. "Hlavným dôvodom je pokračujúci pokles v priemysle," spresnila centrálna banka, ktorá poukázala na výrazný pokles objednávok aj dôvery vo výrobných podnikoch.
A hoci domáca spotreba naďalej pomáha ekonomike, trh práce už vykazuje známky slabosti a dôvera v sektore služieb klesá, dodala Bundesbank. Na druhej strane, súčasný rozmach v stavebníctve bude pravdepodobne pokračovať a poskytne tak určitú podporu ekonomike.