BRAZÍLIA. Požiare zúriace v amazonskom dažďovom pralese viedli k vzniku medzinárodnej krízy, ťažko ich však môžeme považovať za náhodu.
Väčšinu z nich založili drevorubači alebo farmári, ktorí potrebujú pastviny pre dobytok, a to s podporou populistického brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý kladie väčší dôraz na ekonomiku ako na ekológiu, píše server CNN.
Menej mäsa, viac pralesa
Ak sa sami seba pýtate, ako môžete pomôcť zachrániť prales, ktorý sa prezýva zelenými pľúcami planéty a ktorý produkuje zhruba 20 percent kyslíka na Zemi, odpoveď môže byť jednoduchá. Jedzte menej mäsa.
Obmedzenie konzumácie mäsa ako riešenie krízy už navrhlo Fínsko.

Minulý týždeň minister financií tejto severskej krajiny vyzval Európsku úniu, aby "naliehavo zvážila možnosť zakázať dovoz brazílskeho hovädzieho".
Brazília je najväčším svetovým vývozcom hovädzieho, na medzinárodnom trhu má podľa údajov amerického ministerstva poľnohospodárstva podiel takmer 20 percent.
Minulý rok krajina vyviezla 1,64 miliónov ton hovädzieho, čo je najvyšší objem v histórii, a zarobila tak 6,57 miliardy dolárov (5,91 miliardy eur), uvádza brazílska skupina Abiec, ktorá združuje viac ako 30 mäsových spoločností.
Dominanciu brazílskeho exportu posilnil zvýšený dopyt z Ázie, najmä z Číny, kam minulý rok smerovalo 44 percent všetkého brazílskeho hovädzieho.
Bude brazílskej hovädziny ešte viac?
Zástupcovia juhoamerického obchodného bloku Mercosur (Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj) a Európskej únie sa zároveň v júni dohodli na zmluve o voľnom obchode, vďaka ktorej by sa pre brazílsky mäsový priemysel mohlo otvoriť ešte viac trhov.
Dohoda počíta aj so zrušením 20-percentnej dane, ktorá je uvalená na brazílske hovädzie. Minulý týždeň ale írsky premiér Leo Varadkar pohrozil, že je pripravený dohodu zablokovať, ak sa Brazília nevysporiada so situáciou v Amazónii.
Varadkar spomenul aj Bolsonarov "orwellovský" pokus zhodiť vinu za požiare na brazílske mimovládne organizácie.
Írsko podľa neho bude kontrolovať brazílske ekologické aktivity a na základe toho rozhodne, či dohodu ratifikuje.
Varadkar podotkol, že Európska únia nemôže od írskych a európskych farmárov požadovať, aby používali menej pesticídov a chránili biodiverzitu, keď uzatvára zmluvy s krajinami, ktoré sa nemusia riadiť "rozumnými požiadavkami na úroveň ochrany životného prostredia, bezpečnosti práce a výrobkov".
Viac požiarov ako kedykoľvek predtým
Brazílsky Národný inštitút pre výskum vesmíru (INPE) minulý týždeň zverejnil čísla, podľa ktorých sa počet požiarov v Brazílii oproti minulému roku zvýšil o 80 percent.
Viac ako polovica z nich horí v Amazónii, kde pôsobí katastrofálne škody na životnom prostredí. Farmári každoročne začnú s vypaľovaním v období sucha a na uvoľnených plochách pasú dobytok, tento rok ale škody dosiahli nebývalé rozmery.
Nárast požiarov dávajú ekologickí aktivisti za vinu Bolsonarovi, ktorý farmárov a drevorubačov podporuje viac ako kedykoľvek predtým a dodáva im tak pocit beztrestnosti.
Pokiaľ nie je záchrana pralesa dostatočným dôvodom na to, aby sa človek vzdal brazílskeho hovädzieho, možno mäsožravcov presvedčí množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré dobytok vytvára.
Hovädzie zodpovedá za 41 percent emisií skleníkových plynov z chovu hospodárskych zvierat, na tieto hospodárske zvieratá zase pripadá 14,5 percenta celkových svetových emisií.
Metán, ktorý vypúšťajú do vzduchu, je pre globálne otepľovanie dvadsaťpäťkrát horší ako oxid uhličitý.
Niektoré výskumy predpokladajú, že medzi rokmi 2017 a 2027 vzrastie kvôli zvyšujúcemu sa dopytu svetová produkcia mäsa o 16 percent. Väčšina produkcie bude prebiehať v rozvojových krajinách ako je práve Brazília.