OTP Banka je na predaj. Zaujímajú sa o ňu údajne tri konkurenčné banky: ČSOB, Tatra banka a investičná skupina Penta, ktorá ovláda Prima banku a Privatbanku. Informáciu priniesol týždenník Trend.
Ani jedna strana informáciu nepotvrdila a všetky sa k nej odmietajú akokoľvek bližšie vyjadriť. Ani jedna ju však priamo nevyvrátila.
„OTP Banka štandardne nekomentuje trhové informácie tohto typu,“ povedal hovorca banky Róbert Varšányi.

„Banka je naďalej vo vlastníctve maďarskej OTP Bank a poskytuje pre svojich klientov plnohodnotné bankové služby tak ako doteraz. Už na jeseň pripravujeme novú komunikačnú kampaň, zavedieme služby Google Pay a možnosť vyberať bezkontaktne hotovosť z bankomatov OTP Banky,“ dodal.
Slovenská časť maďarskej banky OTP bola pritom na predaj už v júli 2008, keď sa jej chceli Maďari zbaviť aj s pobočkami v Srbsku.
Plány vtedy zastavila finančná kríza. Banka odvolanie predaja vysvetlila tým, že by ich aktíva mohli byť “predané len za veľmi nízku cenu, do čoho banka nie je tlačená”.
Po vyše desiatich rokoch sa nápad na predaj objavil opäť. Jedným z dôvodov je, že OTP Banke sa na Slovensku nedarí. O relatívne malý trh tu súperí s množstvom hráčov, čo čiastočne tlačí stále nižšie aj úrokové marže.
Kvapka v mori
Maďarská matka OTP Group pôsobí v desiatich krajinách, zamestnáva 36-tisíc ľudí a obsluhuje 13 miliónov klientov v 1500 pobočkách. Postavenie OTP na Slovensku so šesťdesiatimi pobočkami pripomína skôr kvapku v mori.

Na aktívach sektora nemá slovenská OTP Banka ani dvojpercentný podiel, pod dvojpercentnú hranicu klesol jej podiel aj v prípade úverov.
Kým pred piatimi rokmi mala slovenská OTP v celkovej výške poskytnutých hypotekárnych úverov 5,4 percenta, čím bola päťkou na trhu, dnes je jej podiel iba na úrovni 1,79 percenta. Predbehli ju takmer všetky banky okrem Poštovej banky.
OTP je navyše dlhodobo v strate. Vlani ju vykázala vo výške 3,97 milióna eur. Napriek tomu bola "na nižšej úrovni, ako banka plánovala". Len za posledné tri roky naakumulovala stratu takmer 13 miliónov eur.
Zisk celého bankového sektora v prvom polroku 2019 pritom stúpol o 2,2 percenta na úroveň 345,6 milióna eur. Slovenská banková asociácia navyše upozorňuje, že na ziskovosť sektora mali negatívny vplyv znížené výnosy z finančných operácií. Takže zisk mohol byť ešte vyšší.
OTP Banka má však dlhodobý problém dosiahnuť akýkoľvek zisk.
Ťažkosti má aj s prilákaním nových klientov. Vlani ich bolo 193-tisíc, za predošlé dva roky prišla o každého desiateho klienta.
Ešte vlani vedenie banky z Maďarska so slovenskou dcérou zjavne počítalo. Pre zavedenie nových účtovných štandardov dostala OTP Banka od akcionárov kapitálovú injekciu 112 miliónov eur.
Expanzia na Balkán
Kým na Slovensku sa OTP nedarí, na juhu Európy nakupuje. Robí tak v krajinách, kde už pôsobí, a snaží sa tak posilňovať svoj podiel na trhoch.
Od Société Générale kupovala vlani banky v Bulharsku a Albánsku. V Slovinsku mala tento rok záujem o kúpu štátnej banky Abanka, do ktorej slovinská vláda naliala v roku 2013 peniaze. Z predaja nakoniec nič nebolo, pretože Abanku pohltila druhá najväčšia slovinská banka Nova KBM.
OTP má chuť expandovať aj v Chorvátsku, kde patrí do štvorky najväčších bánk.
Vo všetkých týchto krajinách však OTP expandovala z pozície toho väčšieho. Na Slovensku je však menšou rybou práve ona.