Len na pár dní do roka a iba na niekoľkých miestach, ktoré treba poznať, rieka Tisa rozkvitne. Ponad vodu sa vznesú roje podeniek a miestny endemit tohto zvláštneho hmyzu, ktorý sa narodí iba preto, aby splodil potomstvo, a po troch hodinách uhynie, sa volá tiszavirág, kvet tisy.
Rojenie podeniek je lákadlom pre všetkých, ktorí vyhľadávajú prírodné zvláštnosti. Pozorovanie prírody je v maďarských národných parkoch obľúbený spôsob trávenia času.

Kým v prístave Albatros v Tiszafürede čakáme na nášho sprievodcu, okolo pokladnice sa zhromažďuje hlúčik ľudí. Počerný, mladistvo vyzerajúci ujo Józsi, ako ho tu všetci volajú, ubezpečuje, že dnes Tisa bude kvitnúť.
„Cez víkend sme videli veľmi pekné rojenia a myslím, že dnes to ešte bude podobné,“ krátime si čas rozprávaním s jedným z tunajších turistických sprievodcov, 71-ročným Józsefom Véghom.
O chvíľu prichádza aj náš sprievodca Lajos Gál, na terénnom džípe v uniforme strážcu Národného parku Hortobágy. Trochu sa cítime ako v Yellowstone, keď s ním vyrážame na plavbu motorovým člnom.
Jazero na Tise
Plavíme sa po kanáloch jazera Tisa (Tisza-tó), ktoré je vlastne priehradou, ale na rozdiel napríklad od Oravskej tu nevznikla súvislá vodná plocha, ale sieť kanálov s korytom širokým približne 150 metrov, ktorým preteká rieka.