BRATISLAVA. Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v júli tohto roka na Slovensku medziročne vyššie o 5,6 percenta. Zvýšili sa ceny rastlinných výrobkov o 7,2 percenta a živočíšnych výrobkov o 0,8 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).
Od začiatku tohto roka vzrástli ceny poľnohospodárskych výrobkov na Slovensku v priemere o tri percentá vplyvom vyšších cien rastlinných výrobkov o 7,4 percenta a nižších cien živočíšnych výrobkov o 1,6 percenta.
"Zvyšovanie cien niektorých poľnohospodárskych komodít potvrdzujú aj niektorí naši pestovatelia alebo chovatelia," komentovala výsledky ŠÚ SR pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Zemiakom škodí sucho a teplo
Z rastlinných výrobkov vzrástli minulý mesiac ceny zemiakov medziročne o 42,6 percenta, obilnín o 6,6 percenta, ovocia a zeleniny o 7,2 percenta, olejnatých plodov a semien o 4,1 percenta a ceny strukovín o 2,3 percenta.

"V prípade zemiakov a zeleniny stojí za nárastom cien medziročne o viac ako 42 percent najmä suchý minulý rok. Nedostatok produkcie sa automaticky podpísal už vlani na zvýšených cenách, a keďže zo zvýšených cien sa klesá pomalšie, a keďže ďalším faktorom je suchý aj tento rok a znížená produkcia, máme tu spomínané medziročné zdraženie," povedal člen predstavenstva Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Juraj Mačaj.
V tomto roku podľa neho Európa pravdepodobne nebude mať bohatú úrodu zemiakov. "Západoeurópske krajiny bojovali s obrovskými vlnami horúčav, čo zemiakom neprospelo.
V tomto období boli už bežne v obchode badať zemiaky z Nemecka, momentálne to tak však nie je. Nie je pretlak produkcie, ktorý by prispel k zníženiu cien zemiakov," dodal Mačaj.
Ovocinári vidia podľa SPPK za medziročným zvýšením cien najmä dovozové ovocie, ktoré zapĺňa obchody.
"Žiaľ, tento cenový trend nepociťujú slovenskí pestovatelia ovocia," uviedol predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.
Zdraželo mäso a mlieko

Zo živočíšnych výrobkov sa v júli medziročne zvýšili ceny hovädzieho dobytka vrátane teliat o 1,6 percenta, surového kravského mlieka o 2,1 percenta, jatočných jahniat a oviec o 4,1 percenta, živých rýb o 0,5 percenta a jatočných ošípaných o 6,5 percenta.
Klesli ceny jatočnej hydiny o 0,4 percenta, surovej ovčej vlny v pote o 9,9 percenta a konzumných slepačích vajec o 5,5 percenta.
"V prípade medziročného nárastu cien jatočných ošípaných hovoríme o vplyve afrického moru ošípaných v Číne. Číňania museli pre nákazu vybiť obrovské množstvo zvierat a už niekoľko mesiacov skupujú voľnú európsku produkciu. A to je dôvod, prečo sa medziročne zvýšili ceny jatočných ošípaných,“ dodala Holéciová.