VIEDEŇ/BRATISLAVA. Bilaterálne vzťahy medzi Rakúskom a Slovenskom sú skvelé. Zhodnotil to rakúsky prezident Alexander Van der Bellen po stretnutí so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou vo viedenskom Hofburgu.
Na stretnutí vyzdvihol hodnotový rebríček slovenskej hlavy štátu. Zdôraznil tiež významnú prácu slovenských zdravotných sestier a opatrovateliek v rakúskych rodinách.
Ochrana klímy aj ľudské práva
"Naše bilaterálne vzťahy sú skvelé na všetkých úrovniach. Rakúsko a Slovensko sú dôležití obchodní partneri, a navyše, Rakúsko je druhým najväčším investorom na Slovensku," zdôraznil Van der Bellen.
Vyzdvihol aj prácu Slovákov, a to najmä tisícok zdravotných sestier a opatrovateliek. V mene rakúskych občanov im poďakoval a komentoval, že si túto pomoc rakúske rodiny "nesmierne vážia".

Van der Bellen poukázal na to, že Čaputová vo svojom predvolebnom programe "jasne deklarovala svoju proeurópsku orientáciu" a tiež tému "ochrany klímy". "Teší ma, že Slovensko má za prezidentku Zuzanu Čaputovú," povedal.
Na osobnosti slovenskej prezidentky sú mu sympatické hodnoty právneho štátu či ochrany ľudských práv. Pri spoločnom rokovaní sa hlavy susedných štátov dotkli aj témy výstavby jadrovej elektrárne Mochovce.
Van der Bellen zopakoval, že s jadrovými elektrárňami sa Rakúsko rozlúčilo pred viac ako desiatimi rokmi. Teší ho však, že Slovensko "má výbornú komunikáciu", čo sa týka Mochoviec.
Zdôraznil preto, že je osobitne potešený tým, že záujem o ochranu klímy a prihlásenie sa k téme klimatickej zodpovednosti deklarovala aj slovenská prezidentka.
Pád železnej opony
Rovnako spomenul aj tému pádu železnej opony. "Vtedy sa desaťtisíc Sloveniek a Slovákov vybralo na pochod do Hainburgu a spolu s Rakúšanmi a Rakúšankami vytvorilo ľudskú reťaz," pripomenul historické udalosti rakúsky prezident. Podľa jeho slov je úlohou oboch krajín chrániť si slobodu.
Obe hlavy štátov hovorili aj o téme rozširovania hraníc Európskej únie, a to na Balkáne. "Obaja dúfame, že počas tohto roka sa rozbehnú prístupové rokovania," dodal.
Van der Bellen tiež v reakcii na novinárske otázky odpovedal, že Rakúsko na podnet Európskej komisie vypracúva správu, týkajúcu sa prídavkov na deti. "Ak sa nebude páčiť Bruselu, môže ju riešiť Súdny dvor Európskej únie," uzavrel.