BRATISLAVA. Na začiatku tohto roka sa premiér Peter Pellegrini zo Smeru stretol so zástupcami automobiliek na Slovensku. Sľúbil im vtedy, že jeho kabinet počas roka neurobí také opatrenia, ktoré by im zvýšili náklady na výrobu.

O deväť mesiacov neskôr jeho sľuby porušujú poslanci vládnych strán. Koalícia totiž cez parlament pretláča sociálny balíček, ktorý sa dotkne aj automobilových fabrík. Ich výroba pritom tvorí desatinu hrubého domáceho produktu Slovenska.
Poslanci za Smer navrhujú, aby sa výška minimálnej mzdy naviazala na priemernú, čo môže už v roku 2021 skokovo zvýšiť niektoré náklady.
Poslanci za SNS zase chcú, aby ľudia, ktorí sa starajú o deti, mali v porovnaní s inými päť dní dovolenky navyše.
„V prípade schválenia budú tieto novely viesť k ďalšiemu poklesu konkurencieschopnosti Slovenska,“ kritizuje návrhy viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepjak. Upozorňuje tiež, že keďže ide o poslanecké návrhy, neprešli štandardným pripomienkovým konaním.
Rast slovenskej ekonomiky sa spomaľuje a hospodárstvo pravdepodobne mieri do krízy. Kým ešte na začiatku roka sa očakávalo, že hrubý domáci produkt tento rok stúpne o štyri a pol percenta, v druhom štvrťroku to boli medziročne necelé dve percentá.
Pellegrini už oznámil, že sa chce s predstaviteľmi automobiliek stretnúť.
Minimálna mzda sa automobiliek dotýka nepriamo
Naviazanie minimálnej mzdy na priemernú navrhujú poslanci Smeru Robert Fico a Erik Tomáš. Ak ich návrh prejde, v roku 2021 bude výška minimálnej mzdy prvý raz rovná 60 percentám priemernej mzdy.