BRATISLAVA. Autá musia pred každým vstupom na farmu prejsť cez dezinfekčný brod. V roztoku sa umyjú kolesá, aby do areálu nezavliekli nákazu. Cez dezinfekčný roztok sa musia prebrodiť aj zamestnanci v pracovných topánkach.
Areál farmy v Topoľovke neďaleko Humenného je celý oplotený. Od oblasti, kde sa objavil africký mor ošípaných, je chov prasiat vzdialený 50 kilometrov.
„Je to boj s neviditeľným nepriateľom. Tŕpneme, kedy sa mor ukáže 20 kilometrov od nás a potom ešte bližšie,“ hovorí konateľ spoločnosti Pavex Julián Škerlík.
Choroba je nákazlivá s 95-percentnou úmrtnosťou zvierat. Ak by prišli o svojich 18-tisíc prasiat, straty by firma počítala v miliónoch eur.
Prípadov chorých zvierat na Slovensku postupne od konca júla pribúda napriek rozsiahlemu zoznamu opatrení, ktoré pre chovateľov aj poľovníkov vydala veterinárna správa.

V domácich chovoch sa nákaza potvrdila v šiestich obciach, všetky sú v okrese Trebišov. Prvú nakazenú ošípanú potvrdili testy 25. júla v obci Strážne. Doteraz nákazu zistili v jedenástich malých chovoch, potvrdila sa u 24 ošípaných.
Nakazených diviakov našli dvanásť, z toho deväť bolo mŕtvych. Tri zastrelili poľovníci.
Veterinárna správa zvažuje, že rizikovú oblasť na východe Slovenska ohradí pachovými zábranami.