Začiatkom leta na Slovensko dorazil Apple Pay – možnosť platiť prostredníctvom iPhonu či iWatchu. Podobnú možnosť majú vďaka Google Pay aj používatelia telefónov s Androidom. Svojím spôsobom je to revolúcia, z iného pohľadu najmä marketing.
Napríklad v obchode je platba stále realizovaná bezkontaktne, ale namiesto karty po novom prikladáme telefón. Nová možnosť našincov rozhodne zaujala.
„Slováci majú radi nové technológie, už pred niekoľkými rokmi boli svetovými šampiónmi v počte bezkontaktných platieb na jednu kartu,“ pripomína hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Kartové spoločnosti vtedy využili Slovensko ako jeden z testovacích trhov. V najväčšej banke, teda v Slovenskej sporiteľni využilo novú možnosť platieb mobilom niekoľko desiatok tisíc klientov. Internetová mBank očakáva, že Google Pay bude využívať približne 15 percent klientov s Androidom.
„Pri Apple Pay by to podľa našich odhadov mohlo byť 40 percent klientov, ktorí používajú operačný systém iOS,“ myslí si Michal Stanek, produktový špecialista platobných kariet mBank. Aktuálne už Apple Pay využíva približne 30 percent klientov.
Všeobecne platí, že zariadenia Applu využívajú technicky zdatnejší používatelia. Podľa skúseností Poštovej banky majú zatiaľ Slováci tendenciu platiť mobilom skôr menšie sumy v desiatkach eur.
Ako fungujú platby
V prípade kamenného obchodu stačí priložiť mobil k terminálu, podobne ako kartu. Pri Google Pay sa platby neautorizujú do 20 eur, pri Apple zariadeniach je potrebná autentifikácia vždy, a to rovnakým spôsobom, akým si klient odomyká telefón, teda kódom, odtlačkom prsta či tvárou.
Nastavenie platieb je veľmi jednoduché. Klient si musí v prvom rade stiahnuť do mobilu „peňaženku“ od prevádzkovateľa operačného systému, následne si treba pridať údaje z karty a v treťom kroku už rovno platiť. Banky majú záujem, aby si klient kartu dokázal pridať do „peňaženky“ cez ich internetbanking.
Argument bezpečnosť
Jedným z argumentov v prospech takéhoto platenia je bezpečnosť. „Pre každú kartu je vygenerovaný unikátny token a číslo karty tak nie je vôbec uložené ani len v mobilnom zariadení,“ opisuje M. Stanek z mBank.

Vďaka tomu sa k nemu počas transakcie ani po nej nedostane žiadna tretia strana, ba ani sám obchodník. PR manažérka VÚB Lucia Luptáková hovorí, že z istého uhla pohľadu ide o bezpečnejšie platby ako používanie štandardnej karty.