BRATISLAVA. Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok doručila balík opatrení, ktorý reaguje na anemický rast cien a spomaľujúci sa ekonomický rast eurozóny a ktorý pramení z pretrvávajúcej neistoty okolo brexitu, pokračujúcej obchodnej vojny medzi Čínou a USA a s tým spojenou neistotou investorov a spotrebiteľov.
"My sme dnešný balík podporili," uviedol ďalej v komentári k rozhodnutiu Rady guvernérov ECB z 12. septembra guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.
Inflácia v eurozóne
Inflácia v eurozóne ostáva podľa Kažimíra dlhodobo pod naším cieľom a naše najnovšie prognózy ju tam zatiaľ nevidia ani počas najbližších dvoch rokov.
"Skutočnosť, že napriek rekordne nízkej nezamestnanosti a rastúcim mzdám je transmisný kanál do rastu cien ďaleko od želaného stavu, nás len utvrdili v nutnosti konať," podčiarkol.

"Na základe našich aktuálnych prognóz rastu inflácie a ekonomiky, doplnených o pretrvávajúce negatívne riziká, preto otázka nestála či, ale ako rýchlo a v akom rozsahu zasiahnuť. Kombinácia zníženia depozitnej sadzby o 10 bázických bodov, ktorú bankám kompenzujeme inými nástrojmi, časovo neohraničené znovunaštartovanie programu nákupu dlhopisov, rekalibrácia forward guidance z časovo-kalendárnej na situačnú, ako aj motivačná úprava podmienok našich cielených dlhodobých pôžičiek bankám nás dostávajú do sedla," poznamenal Kažimír.
"Máme z každého rožku trošku, čo nám má napomôcť držať opraty v rukách. Zároveň chcem dodať, že riziká ako pri ekonomickom raste, tak pri inflácii ostávajú aj naďalej negatívne. A tu sa dostávame k slonovi v porceláne, ktorým je pomalá implementácia štrukturálnych reforiem a fiškálna politika, ktorá neinvestuje do budúceho a udržateľného rastu podľa súčasných potrieb," zdôraznil v komentári Kažimír.
Podľa guvernéra NBS je nutné na rovinu povedať, že bez súčinnosti týchto dvoch, bude pozitívny efekt a vplyv našich opatrení vždy limitovaný a minie sa účinkom. "My nie sme zázračné víly, na to netreba zabúdať," uviedol.
Rýchlejšie reformy
Je preto podľa Kažimíra potrebné, aby krajiny zrýchlili svoje reformné úsilie, aby sa riešila štrukturálna nezamestnanosť a aby fiškálne politiky smerovali investície do budúceho rastu.
"To, že sme stále nedobudovali hospodársku a menovú úniu a to, že máme naďalej nedokončenú bankovú úniu a úniu kapitálových trhov, tiež veľmi nepomáha," dodal v komentári guvernér NBS.
ECB prijala nové monetárne stimuly, aby podporila spomaľujúcu sa ekonomiku eurozóny. Depozitnú sadzbu znížila hlbšie do negatívneho pásma a od novembra reštartuje program kvantitatívneho uvoľňovania.
Rada guvernérov na svojom štvrtkovom zasadnutí znížila depozitnú sadzbu hlbšie do negatívneho pásma, konkrétne o 10 bázických bodov z mínus 0,40 % na mínus 0,50 %.
Kľúčová sadzba zostala na úrovni 0,00 % a sadzba na jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 %.