BRUSEL. Podľa údajov, ktoré vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK), sa v roku 2018 zvýšil počet prípadov, keď bol pri dovoze do Únie zachytený falšovaný tovar.
Podarilo sa zadržať 27 miliónov výrobkov, ktoré porušovali práva duševného vlastníctva. Ich predajná hodnota na čiernom trhu predstavovala takmer 740 miliónov eur.
Príčinou narastajúceho počtu falšovaných tovarov je podľa EK veľký počet malých balíkov zasielaných expresnou doručovacou službou či poštou.
Počet zaistených zásielok narástol z 57.433 v roku 2017 na 69.354 v roku 2018, hoci celkové množstvo zaisteného tovaru sa oproti minulému roku znížilo.
Darí sa odhaľovať falošný tovar
Eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v tejto súvislosti uviedol, že colníkom v celej EÚ sa darí odhaľovať a zaistiť falšovaný tovar, ktorý je neraz pre spotrebiteľov aj nebezpečný.
Prácu im však čoraz viac sťažuje narastajúci počet malých balíkov, ktoré sa do EÚ dostávajú prostredníctvom predaja online.
Hlavnou kategóriou zaisteného tovaru boli cigarety, ktoré predstavovali 15 % z celkového množstva zaistených výrobkov. Po nich nasledovali hračky (14 %), obalový materiál (9 %), štítky, etikety a nálepky (9 %) a odevy (8 %).
Výrobky určené na každodennú osobnú potrebu v domácnosti, ako napríklad telová kozmetika, lieky, hračky a elektrické domáce spotrebiče spolu tvorili takmer 37 % celkového množstva zaisteného tovaru.
Najviac tovaru pochádza z Číny
Najviac tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva pochádzalo aj naďalej z Číny. Severné Macedónsko bolo zase hlavnou krajinou pôvodu falšovaných alkoholických nápojov.
Iné nápoje, parfumy a kozmetika pochádzali v prvom rade z Turecka. Európski colníci odhalili veľké množstvo falšovaných hodiniek, mobilných telefónov a príslušenstva, atramentových náplní a tonerov, CD/DVD nosičov a štítkov, etikiet a nálepiek z Hongkongu (Číny).
Hlavným pôvodcom počítačového vybavenia bola India, cigarety putovali najmä z Kambodže a obalový materiál z Bosny a Hercegoviny.
Porušovanie duševného vlastníctva
Správa EK o colných opatreniach na presadzovanie práv duševného vlastníctva sa vydáva každý rok od roku 2000 a vychádza z údajov, ktoré exekutíve EÚ zasielajú colné správy členských štátov.
Prezentované údaje sú cenným zdrojom informácií, ktoré slúžia na analýzu porušovania práv duševného vlastníctva a pomocou ktorých ostatné inštitúcie, ako napríklad Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) a OECD, mapujú ekonomické údaje a trasy, ktoré falšovatelia najčastejšie využívajú.
Zo skoršej štúdie EUIPO takisto vyplynulo, že vinou falšovaného tovaru dosahujú straty na priamom predaji európskych podnikov 56 miliárd eur ročne, čo zodpovedá strate takmer 468.000 pracovných miest.
Keď sa pridruží dominový efekt zasahujúci ďalšie sektory, celkové straty predaja predstavujú 92 miliárd eur.