FINANCIAL TIMES: Ekonomické reformy ubrali z podpory slovenskej vlády
BRATISLAVA 28. januára (SITA) - Slovensku, najmladšej európskej krajine, sa podarilo dobehnúť v ekonomických a integračných otázkach svojich susedov, píše v pondelňajšej prílohe venovanej Slovensku britský denník Financial Times. Ako pokračuje, ekonomické
sita,SITA
Externý prispievateľ
, Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
reformy však ubrali z podpory slovenskej vláde a ovocie reforiem a jej smerovania do Európskej únie či NATO môže prísť príliš neskoro, aby jej pomohlo v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Podľa Financial Times stále jestvuje riziko, že po voľbách by sa mohlo Slovensko začať uberať opačným smerom, čo by spomalilo reformy a zmarilo jeho medzinárodné ambície.
Britský denník sa ďalej pochvalne vyjadruje o vývoji prístupových rokovaní, počas ktorých sa Slovensku od roku 2000 podarilo v krátkom čase dobehnúť prvú skupinu kandidátskych štátov. Európska pätnástka má však obavy z pretrvávajúcej korupcie, nedostatočnej schopnosti zákonodarstva implementovať európsku legislatívu a nelepšiacich sa pomerov početnej rómskej menšiny. Slovensko sa podľa Financial Times pravidelne dostáva do rozpakov pre azylové vlny Rómov hľadajúcich azyl v západnej Európe, čo je problém, ktorý sa pripojením k jednotnému trhu môže ešte zhoršiť. Veľvyslanci členských krajín síce iniciatívy vlády na zlepšenie údelu Rómov schvaľujú, zároveň však konštatujú, že mnohé z nich sa do praxe premietajú iba veľmi pomaly.
Denník Financial Times si ďalej všíma pozitívny vplyv, ktorý mal vstup zahraničného kapitálu do takých významných slovenských podnikov, ako boli bývalé Bratislavské automobilové závody (dnešný Volkswagen Bratislava), Slovenské telekomunikácie, či VSŽ. Tieto úspechy však podľa Financial Times zatieňuje všadeprítomná byrokracia a ekonomická kriminalita. Korupčné škandály spôsobili pád štyroch ministrov a národný koordinátor predvstupovej pomoci EÚ bol vyšetrovaný pre podozrenie zo zneužitia prostriedkov európskych daňových poplatníkov. Navyše, mnohé spoločnosti sú vo finančnej kríze pre nedostatok bankových úverov či pre druhotnú platobnú neschopnosť.
EÚ tiež Slovensku vyčíta nerovnomerné rozmiestnenie ekonomického rastu. Bratislava prekvitá, zatiaľ čo miera nezamestnanosti v niektorých východných oblastiach Slovenska dosahuje až 40 percent a nič nenaznačuje, že by mala v krátkom čase klesnúť, konštatuje denník Financial Times. Priemerná mzda 5,4 milióna Slovákov dosahuje iba dve tretiny ich českých susedov. Dokonca i stúpenci vlády začínajú byť netrpezliví. "Rok 2000 mal byť rokom rastu. Vláda nesplnila svoje sľuby," cituje denník slovenského prezidenta Rudolfa Schustera. Podľa predvolebných prieskumov sa vládna koalícia nachádza v spodnej časti rebríčka popularity. Výraznejší ekonomický rast a pozvanie do NATO a EÚ budú pravdepodobne nasledovať až po septembrových parlamentných voľbách. Jestvuje preto nebezpečenstvo, že voliči zvolia práve také politické sily, ktoré v minulosti rozvoj krajiny už raz zabrzdili a teda hrozí, že to urobia znovu, uzatvára Financial Times.