Kým vo svete je dovoz potravín domov na online objednávku čoraz populárnejší a tento biznis láka veľkých hráčov typu Uber a Amazon, na Slovensku zatiaľ konkurencia pokojne spí.
Trh od roku 2012 ovláda obchodný reťazec Tesco. Odvtedy (pred dvoma rokmi) naň vstúpila len menšia konkurenčná sieť Delia a pilotnú prevádzku v bratislavskej Petržalke (nedávno) spustilo Yeme.
Ďalšie veľké spoločnosti sa do boja nezapájajú a tvrdohlavo odkazujú, že situáciu pozorne sledujú.
Prečo nechali Tesco, aby si vybudovalo také výsadné postavenie? A oplatí sa vôbec Tescu dovoz potravín finančne?
V Česku aj veľkí miestni hráči
Že záujem o dovoz potravín vo svete rastie, naznačuje prieskum spoločnosti Nielsen. Kým pred dvoma rokmi si dovoz čerstvých potravín online objednala desatina jeho respondentov, vlani to už bolo 26 percent (pri balených potravinách stúpol dopyt zo 17 percent na 30).
Na Slovensku je podiel ľudí, ktorí potraviny nakupujú online, výrazne pod európskym a celosvetovým priemerom. Balené trvanlivé potraviny vlani nakúpilo osem percent slovenských spotrebiteľov a čerstvé potraviny ešte menej – štyri percentá. „V oboch prípadoch došlo k medziročnému poklesu,“ tvrdí Veronika Čapková zo spoločnosti Nielsen.

Najvyššie čísla z krajín V4 dosahuje Česko. Dôvodom je, že okrem Tesca tam v tomto biznise vyrástli aj ďalší dvaja lokálni hráči – Košik.cz zo skupiny Mall Group a Rohlik.cz.
Napríklad Rohlik.cz vlani dosiahol tržby v prepočte 96,5 milióna eur, pričom mu medziročne vzrástli tržby o 52 percent. Tento rok chce e-shop svoje tržby zdvojnásobiť. Do karát mu hrá, že veľké reťazce v Česku zatiaľ otáľajú.