BRATISLAVA. Návrh zákona nezaradenej poslankyne Sone Gaborčákovej o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) sa v stredu na rokovaní NR SR dostal do druhého čítania.
Chce ním odstrániť znevýhodnenia ľudí trpiacich autizmom alebo Aspergerovým syndrómom, ktoré nastávajú v aplikačnej praxi.
Aspergerov syndróm môže byť uvedený ako zdravotné postihnutie
Gaborčáková navrhuje upraviť niekoľko oblastí. Chce zmeniť percentuálnu mieru funkčnej poruchy pri zdravotnom postihnutí, doplniť Aspergerov syndróm ako komplexnú poruchu, rovnako sa má okrem autizmu zaradiť aj k duševným poruchám a poruchám správania.

Týmto ľuďom chce pomôcť aj pri nadmernom opotrebovaní šatstva, bielizne a bytového zariadenia.
Okrem toho chce explicitne uviesť autizmus a Aspergerov syndróm medzi zdravotné postihnutie na účely priznania parkovacieho preukazu, ako aj precizovať preukazovanie nároku na peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla.
Ide o tzv. príspevok na benzín, ktoré fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím využíva na vzdelávacie aktivity v prípade, ak má individuálny študijný plán.
Presadzuje sa priznanie peňažného príspevku
Tiež presadzuje priznanie peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s opotrebovaním šatstva a bielizne aj fyzickým osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorým sa poskytuje celoročná pobytová sociálna služba.
Gaborčáková navrhuje aj zjednotenie výšky mesačného peňažného príspevku na opatrovanie pri opatrovaní jednej fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím bez ohľadu na skutočnosť, či sa ŤZP poskytuje ambulantná forma sociálnej služby.
Vypustiť sa má po novom aj možnosť zníženia peňažného príspevku na opatrovanie pomernou časťou za dni, počas ktorých bol opatrovaný v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti dlhšie ako 30 dní.
Z rokovania parlamentu
- Opozičné hnutie OĽaNO neuspelo s návrhom na riešenie sociálneho poistenia osobných asistentov pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Parlament odmietol ich novelu zákona o sociálnom poistení.
- Hnutie Sme rodina v parlamente neuspelo s balíkom noviel, ktorými chceli upraviť viaceré oblasti. Zmierniť chceli pokutovanie vodičov vozidiel nad 3,5 tony na úseku výberu mýta, ako aj valorizovať sirotské dôchodky.
- Poslanci zo Sme rodina neuspeli v parlamente s návrhom rozšíriť okruh zodpovedných za škodu spôsobenú štátu alebo územnej samospráve pri nakladaní s verejným majetkom o verejných činiteľov. Navrhovali zaviesť hmotnú zodpovednosť za porušenie povinnosti verejných činiteľov pristupovať k verejným zdrojom s náležitou starostlivosťou riadneho hospodára.
- Parlament odmietol novelu zákona o sociálnom poistení, ktorým chcelo hnutie Sme rodina valorizovať sirotské dôchodky. Navrhovali zvýšenie percenta, z ktorého sa priznávajú sirotské dôchodky, a to vo výške 50 % starobného či invalidného dôchodku, na ktorý by mal nárok zomrelý rodič adresáta tohto sociálneho príspevku.
- Poslanci v stredu odmietli zmeny v zákone o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve či novelu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy, zameranú proti čiernym stavbám. Balíček viacerých zmien navrhovali poslanci z ĽSNS.