Či už bývate v rodinnom dome alebo v byte, s pomocou od štátu môžete usporiť na energiách. A to bez ohľadu na to, či ste majiteľom staršieho domu, alebo plánujete postaviť nový, môžete získať dotáciu na jeho zateplenie. Treba sa však poponáhľať, termíny na prijímanie žiadostí sa pomaly končia.
Majitelia starších rodinných domov môžu od polovice júna opäť žiadať o dotáciu na zateplenie, ktorej maximálna výška je 8800 eur. V tejto sume je započítaných aj 800 eur na projektovú dokumentáciu. Prvýkrát sa postupuje podľa nových pravidiel, ktoré sú pre žiadateľov výhodnejšie.
V prvom rade si vlastníci môžu domy po novom zatepľovať aj svojpomocne. Doposiaľ bola podmienkou pre pridelenie dotácie realizácia prostredníctvom licencovanej firmy, čo znamenalo pre majiteľa vyššie náklady.
"Ministerstvo chce aj naďalej podporovať zatepľovanie starších rodinných domov a tým znižovanie nákladov ich vlastníkov na energie. Schválením nových podmienok poskytovania štátnej podpory vychádzame v ústrety majiteľom starších rodinných domov," povedal minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek v súvislosti s piatou výzvou na posielanie žiadostí, ktorá bola zverejnená v júni.
Svojpomocne, ale zodpovedne
Pri realizácii však treba aj tak postupovať zodpovedne: používať kvalitné materiály a overené technológie. "Dodržujte požadované technické parametre na stavby, ministerstvo si to skontroluje," odporúča Alexander Prizemin zo spoločnosti Isover.
“Dodržiavajte požadované technické parametre stavby, ministerstvo dopravy si to skontroluje.
„
Dôležitý je tiež energetický certifikát, bez ktorého sa nepohnete ani pri tomto type projektov. "K žiadosti ho neprikladáte, ale ministerstvo si bude pýtať jeho číslo, aby si overilo, že ho máte," dodal. Údaj si potom ministerstvo overí v centrálnej evidencii energetických certifikátov.
Pri svojpomocnom zatepľovaní treba splniť aj zopár ďalších podmienok. Napríklad treba použiť tepelnoizolačný systém, ktorý má od výrobcu vyhlásenie o parametroch. "Toto vyhlásenie musíte priložiť k žiadosti o príspevok," upozorňuje web vsetkoozatepleni.sk.
Viac prác, menej byrokracie
Príspevok je nastavený tak, že pokryje najviac 40 percent oprávnených a uhradených nákladov na zateplenie, najviac však 8000 eur.
Navyše môžete požiadať aj o preplatenie nákladov na vypracovanie projektovej dokumentácie, žiadosti o príspevok a energetického certifikátu vo výške 800 eur.
Zmena prichádzajúca s novými pravidlami sa týka aj zatepľovania prístavby či nadstavby domu, ktoré si po novom môžete tiež započítať do nákladov.
V prvých rokoch prideľovania tejto podpory žiadatelia kritizovali jej byrokratickú náročnosť. Tu tiež nastal posun k lepšiemu. Časť príloh nahradili čestné vyhlásenia.
Treba myslieť aj na to, že príspevok dostávajú úspešní žiadatelia až po samotnom zateplení ako bezhotovostný vklad na účet. Žiadať peniaze od štátu môžu ešte pred realizáciou zateplenia, ale aj po ňom. Peniaze však vždy dostanú až po zateplení stavby. Pozor, termín na podávanie žiadostí vyprší 30. septembra.
Pre tých, čo myslia dopredu
O čosi viac času majú na spisovanie žiadostí o príspevok majitelia alebo budúci majitelia rodinných domov. Tu síce podpora nesmeruje na zateplenie stavby, je však zameraná výlučne na výstavbu ekologických a energeticky úsporných domov, ktorých spotreba bude blízka nule.
Od roku 2021 budú musieť byť ekologické a nízkoenergetické všetky novostavby. Tí, ktorí zainvestovali do takéhoto bývania už dnes, môžu dostať od ministerstva dopravy dotáciu vo výške osemtisíc eur.
"Týmto príspevkom chceme motivovať občanov, aby svoje rodinné domy stavali v štandarde zodpovedajúcom budovám s takmer nulovou potrebou energie. Je v záujme štátu a celej spoločnosti míňať na prevádzku budov čo najmenej energií," povedal minister dopravy Árpád Érsek po zverejnení výzvy.
Na rozdiel od dotácie na zateplenie rodinného domu sa výška príspevku neprepočítava podľa zrealizovaných prác a dosiahnutých parametrov. Pri tomto príspevku je jeho suma jednotná pre všetkých – osemtisíc eur.