LONDÝN. Pesimizmus v súvislosti s vyhliadkami britských podnikov sa za tri mesiace do tohto septembrového víkendu vyšplhal na najvyššiu úroveň za takmer osem rokov. Dôvodom je eskalácia krízy spojenej s brexitom, ktorá vážne ovplyvnila náladu vo firmách. Vyplýva to z prieskumu, ktorý Konfederácie britského priemyslu (CBI) uverejnila v nedeľu.
Podľa ankety ukazovateľ aktivity vo firmách v období júl - september zostal na úrovni -6 %, ktorú dosiahol za tri mesiace do konca augusta.
Ale očakávania 567 firiem, ktoré sa zúčastnili prieskumu v nasledujúcich troch mesiacoch, klesli na najnižšiu úroveň od decembra 2011, a to vo všetkých odvetviach, od výroby, cez služby až po distribúciu.
Podnikové investície stagnujú už od referenda o brexite v júni 2016, v dôsledku čoho sa musí ostrovná ekonomika viac spoliehať na výdavky domácností.
Po viac ako troch rokoch od referenda o odchode Británie z Európskej únie (EÚ) však stále zostáva nejasné, ako, kedy, alebo dokonca či vôbec krajina opustí blok, ku ktorému sa pripojila v roku 1973.
Premiér Boris Johnson sľúbil, že 31. októbra opustí Británia EÚ s dohodou alebo bez nej. A vyhlásil, že sa nebude usilovať o predĺženie termínu brexitu, a to aj v prípade, že budú splnené podmienky nedávno prijatého návrhu zákona, ktorý ho k tomu núti.
"Členovia predstavenstiev vo firmách po celej krajine sledovali tento týždeň politiku s ťažkým srdcom. Napriek všetkému hluku sa nesmie zabúdať na to, aké dôležité je postaviť britskú ekonomiku späť na nohy," uviedol hlavný ekonóm CBI Rain Newton-Smith.
Na budúci týždeň zverejní spoločnosť IHS Markit pozorne sledované výsledky prieskumu z britského sektora výroby aj služieb.