Medzi nízkonákladovými a dovolenkárskymi odletmi či príletmi si na letisku v Bratislave cestujúci určite nevšimli šesťmiestny tryskáčik Premier 1 spoločnosti Elite Jet. Práve pristál z Popradu a o 45 minút už letel do Istanbulu.
A nebolo to jediné malé lietadlo na letisku v bežné augustové ráno. Stroj bratislavskej leteckej školy JetAge i šesťmiestna cessna práve pristáli z chorvátskeho Zadaru a hawker TatraJetu štartoval do Nice.
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave v letnom období denne obslúži sedemdesiat až osemdesiat odletov a príletov. Zväčša boeingov pre 189 cestujúcich a airbusov pre 180 až 230 ľudí na palube.
Medzi nimi je však aj okolo dvadsať príletov či odletov menších lietadiel a helikoptér. Patria do kategórie všeobecného letectva a sú určené na vnútroštátnu i medzinárodnú dopravu.

Alebo iba na nepravidelnú prepravu maximálne devätnástich cestujúcich, nákladu či pošty. Je to zmes dvojmiestnych ultraľahkých aj väčších lietadielok solventných slovenských či zahraničných milovníkov športového lietania a leteckej turistiky.
Ale sú medzi nimi aj lietadlá aeroklubov, dvadsiatich deviatich slovenských leteckých škôl, vrtuľníky pre sanitné lety, vetrone či balóny. Slovenský Dopravný úrad zapísal do leteckého registra už 715 takýchto lietajúcich dopravných prostriedkov.
Osobitnou skupinkou je desiatka rôznych, prevážne amerických typov turbovrtuľových a najmä luxusných súkromných „executives“ (šéfovských) lietadiel, nazývaných aj bizjetmi. Slúžia majiteľom veľkých firiem alebo VIP cestujúcim.