BRATISLAVA. Veľká rozdrobenosť pôdy je hlavným nepriateľom slovenských poľnohospodárov.
Rovnako je ňou sťažená činnosť Slovenského pozemkového fondu, najmä v oblasti prenájmu a pri uspokojovaní reštitučných nárokov.
Súčasný stav poľnohospodárom nevyhovuje
Uviedla to v Bratislave generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová na konferencii "Ako zjednotiť slovenskú pôdu".
"Je to náš problém, ktorý verím, že chceme a viem, že musíme riešiť - spoločne. Uvedomujem si, že aktuálny stav môže vyhovovať tým, ktorí rozdrobenosť pôdy a neprehľadnosť v užívacích vzťahoch využívajú. Naopak, súčasný stav nevyhovuje tým, ktorí chcú na pôde skutočne hospodáriť a vytvárať pridanú hodnotu. A za tých sa vždy postavím," povedala.
Pozemky môžu zvýšiť svoju hodnotu
Pozemkové úpravy tento problém podľa nej riešia, sceľujú pôdu a zabezpečujú sprístupnenie pozemkov.
"Ak viete pozemok po pozemkovej úprave samostatne využívať, automaticky zvýšite jeho trhovú hodnotu," poznamenala Šklíbová.
Podčiarkla, že v konečnom dôsledku pozemkové úpravy dávajú nový začiatok vzťahom medzi prenajímateľom a nájomcom.
Dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o schválení vykonania projektu pozemkových úprav alebo neskorším dňom uvedeným v tomto rozhodnutí zanikajú totiž nájomné vzťahy k pôvodným nehnuteľnostiam.
V mnohých prípadoch sa tak vyriešia dlhoročne nevýhodne uzatvorené užívateľské vzťahy.
Väčšie možnosti pre správcov pôdy
Pozemkové úpravy podľa Šklíbovej vytvoria príležitosti zaviesť nové komunikačné, ekologické, protierózne a vodohospodárske opatrenia.

"Našu krajinu budeme vedieť lepšie chrániť a mestám či obciam otvoria možnosti pri budovaní turistických a cyklistických trás. Možno to nie je pre verejnosť viditeľné, ale na tom, ako toto docieliť, na fonde už dlhodobo pracujeme," zdôraznila.
"Jedna z najpodstatnejších zmien, ktoré boli uskutočnené za posledné obdobie, bolo rozhodnutie začať sa aktívne podieľať na tvorbe legislatívy, ktorá sa dotýka nielen fungovania Slovenského pozemkového fondu, ale aj celého agrosektora. Slovenský pozemkový fond inicioval a sám sa podieľal na príprave novely zákona, vďaka ktorej budú môcť o pozemkové úpravy požiadať aj správcovia pôdy. To doteraz nebolo možné, čo spôsobovalo zbytočné komplikácie," informovala.
Fond ako žiadateľ bude podľa nej pozemkové úpravy sám financovať, ale bude tiež dohliadať na dodržanie všetkých fáz pozemkových úprav a krajinotvorbu.
"K tomu však potrebujeme aj Vás, aktívnych farmárov. Ja aj moji kolegovia zo Slovenského pozemkového fondu budeme pozemkové úpravy a ich dôležitosť vysvetľovať a snažiť sa byť pri realizácií nápomocní," dodala generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu.
Apel na politikov
Rozdrobenosť vlastníctva pôdy predstavuje na Slovensku veľký problém. Tridsať rokov od tzv. Nežnej revolúcie a 26 rokov od vzniku SR sa však rozdrobenosťou pôdy nikto reálne a významnejšie nezaoberal.
Uviedol to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho na konferencii "Ako zjednotiť slovenskú pôdu".
Návrh štátneho rozpočtu na rok 2020 podľa neho ukáže, ako politici vážne berú pozemkové úpravy.
"Bolo tu veľa návrhov, upozorňovali sme na tento problém, ale končilo to stále pri peniazoch. Jediným, čo problém rozdrobenosti vyrieši, sú komplexné pozemkové úpravy, ktoré hovoria o komasácii - sceľovaní pôdy a o tom, ako bude vyzerať krajina. Treba na to, podľa môjho názoru a podľa koncepcie, ktorú vláda prijala, 30 miliónov eur zo štátneho rozpočtu plus nejakú eurofondové peniaze. Je to podľa nášho názoru možné najskôr urobiť vo všetkých katastroch na Slovensku za 30 rokov. Táto téma tu bude teda ešte silno rezonovať, bude v tom aj veľa emócií," priblížil.
Prvým lakmusovým (skúšobným) papierikom pre politikov, ako vážne to s pozemkovými úpravcami myslia, bude podľa Macha návrh štátneho rozpočtu pre budúci rok.
"Vyhlásenia politikov boli veľmi ambiciózne, to my vítame, ale uvidíme, či v návrhu štátneho rozpočtu bude určených 30 miliónov eur na komplexné pozemkové úpravy pre budúci rok," dodal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.