BRATISLAVA. Od momentu, kedy si Briti v referende odhlasovali odchod z EÚ, uplynulo vo štvrtok už 1204 dní . Z vysnívaného návratu k samostatnosti sa stala kombinácia politickej telenovely a frašky bez jasného konca.
Problémom je, že ani samotní Briti netušia, čo chcú. Pôvodný termín brexitu sa posúval niekoľkokrát: najprv z marca na apríl a neskôr na posledný októbrový deň. Pre istotu pred pár týždňami schválili zákon, ktorý tvrdý brexit vylučuje.
Situáciu skomplikovala rezignácia premiérky Theresy Mayovej, politické rošády, hádky a nástup svojského premiéra Borisa Johnsona, ktorý nemá problém zariadiť aj tvrdý brexit.
Kľúčový termín bude sobota 19. októbra. Vtedy sa britskí poslanci vo Westminsterskom paláci stretnú. Bude deň po európskom summite, po ktorom by už malo byť jasné, či Británia opustí EÚ na konci októbra, alebo nie, a oni majú následne rozhodnúť, ako celý brexit dopadne.
Na Slovensku pád ekonomiky a prepúšťanie

To, čo sa deje na politickom ihrisku, môže mať silný vplyv aj na našu ekonomiku.
“Británia je pre nás ôsmy najväčší partner v exportoch, vlani tam Slovensko vyviezlo tovar za 3,5 miliardy eur, čo je 4,5 percenta celkového vývozu,” vysvetľuje analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.