BRATISLAVA. Nárok na dlhšiu dovolenku o jeden týždeň by mali mať aj zamestnanci, ktorí nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa.
Navrhujú to poslanci koaličnej SNS Tibor Jančula a Magdaléna Kuciaňová v novele Zákonníka práce, ktorú v utorok odobril parlamentný sociálny výbor.
V iných štátoch Únie ide o štandard

V súčasnosti Zákonník práce určuje základnú výmeru dovolenky pre zamestnanca na najmenej štyri týždne. Ak však do konca kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov, má nárok na päťtýždňovú dovolenku.
Poslanci navrhujú zvýšiť dĺžku základnej výmery dovolenky na päť týždňov aj pre zamestnancov, ktorí nedovŕšili 33 rokov, ale trvalo sa starajú o dieťa.
"To je v súčasnosti už platným sociálnym štandardom pre zamestnancov aj v iných členských štátoch Európskej únie, ako aj platným zamestnaneckým zvýhodnením u mnohých zamestnancov v Slovenskej republike," tvrdia poslanci.
Táto zmena by podľa nich mala pozitívny vplyv na manželstvo, rodičovstvo, rodinu, samotnú výchovu detí, ale aj na cestovný ruch. Novela Zákonníka práce by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2020.
Mihál upozornil na problémy
Nezaradený poslanec Jozef Mihál upozornil na pripomienky zamestnávateľov k tejto zmene. Tiež sa obáva aplikačnej praxe, lebo v zákone nie je podľa neho zadefinovaná "trvalá starostlivosť o dieťa".
"Bude to spôsobovať v aplikačnej praxi problémy, zamestnanec si bude chcieť uplatniť dovolenku, ale názor zamestnávateľa bude iný. Čo napríklad starostlivosť po rozvode, striedavá starostlivosť?" upozornil Mihál.
Kuciaňová je však presvedčená o tom, že je upravené v zákone, akým spôsobom rodičia vykonávajú starostlivosť o dieťa po rozvode, preto problém v tejto oblasti nevidí. Ak by vznikli problémy v praxi, je ochotná sa nimi zaoberať.
"Zamestnávateľ je povinný poskytnúť minimálne dva týždne, pri ostatných dňoch dovolenky sa hovorí o vzájomnej dohode zamestnanca a zamestnávateľa. Každý rozumný zamestnávateľ, ak chce byť úspešný, musí mať spokojného zamestnanca," dodala Kuciaňová.
Z rokovania sociálneho výboru
- Kompenzačný príspevok pre baníkov by sa nemal podmieňovať zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Parlamentný sociálny výbor odobril pozmeňujúce návrhy nezaradenej poslankyne Aleny Bašistovej a Ľubomíra Vážneho (Smer) k novele zákona o kompenzačnom príspevku pre baníkov z dielne poslancov Smeru. Posunie sa aj účinnosť novely zákona o kompenzačnom príspevku baníkom, a to na 1. apríla 2020.
- Spôsob výpočtu minimálneho dôchodku na Slovensku sa má zmeniť. Parlamentný sociálny výbor odobril na ďalšie prerokovanie novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov koaličnej SNS. Novelou chcú docieliť, aby dochádzalo k rýchlejšiemu medziročnému rastu tejto dôchodkovej dávky. Nezaradený poslanec Jozef Mihál však upozorňuje na negatívny vplyv novely na verejné financie. Výhrady k novele mali aj ďalší poslanci.
- Príspevok na podporu udržania pracovných miest podľa zákona o službách zamestnanosti sa má zvýšiť. Parlamentný sociálny výbor schválil rozsiahly pozmeňujúci návrh k novele zákona o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorý predložila nezaradená poslankyňa Alena Bašistová. Vysvetlila, že ide o tzv. protikrízové opatrenie.
- Parlamentný sociálny výbor odobril návrh opozičnej nezaradenej poslankyne Sone Gaborčákovej o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Chce ním odstrániť znevýhodnenia ľudí trpiacich autizmom alebo Aspergerovým syndrómom, ktoré nastávajú v aplikačnej praxi. Osud jej novely je však zatiaľ otázny. Hoci ju výbory odobrili, výhrady k novele má Ministerstvo práce, ktoré odporúča vláde, aby návrh neodsúhlasila.