BRATISLAVA. Priemyselné zväzy na Slovensku očakávajú v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie pokles priameho exportu slovenských výrobkov do tejto krajiny.
„Prognózy hovoria, že nám po brexite hrozí až 60 % pokles exportu do Veľkej Británie, čo je v exporte ako takom pokles približne o 3 %, uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Asociácie priemyselných zväzov Silvia Šeptáková.
Či a ako sa zmení postoj samotných firiem k britskému trhu je podľa asociácie v tejto chvíli predčasné komentovať.
„Situácia bude jasnejšia až po samotnom brexite,“ skonštatovala Šeptáková.
Firmy sa musia so situáciou vyrovnať
Firmy, ktoré obchodujú s Veľkou Britániou sa musia vysporiadať s mnohými praktickými otázkami.
Pripravujú sa na plnenie nových povinností, ktoré budú súčasťou nového režimu. Ide najmä o colné formality a predpisy, vysporiadanie sa so zložitejšou a zdĺhavejšou logistikou i novými certifikátmi pôvodu.
Ak to pritom spoločnosti zatiaľ nezačali riešiť, mali by tak podľa Šeptákovej urobiť čo najskôr.
O niečo jednoduchšie to majú firmy, ktoré už majú skúsenosti s obchodovaním s treťou krajinou.
Johnson sa snaží presadiť dohodu
Britská vláda počas uplynulého víkendu uviedla, že bude pokračovať v snahe o schválenie jej dohody o brexite.
Premiér Boris Johnson musel po tom, ako britskí poslanci v sobotu odsúhlasili odloženie schvaľovania dohody o brexite, požiadať Európsku úniu o odloženie odchodu krajiny z únie na obdobie po 31. októbri.
Podľa ministra zahraničných vecí Dominica Raaba vláda verí, že dohodu tento týždeň podporí dostatočný počet poslancov a brexit bude v stanovenom termíne 31. októbra.
Asociácia priemyselných zväzov reprezentuje viac ako 400 firiem a je členom Hospodárskej a sociálnej rady Slovenskej republiky.
Jej členmi sú Slovenská elektromechanická asociácia, Slovenský živnostenský zväz, Zväz automobilového priemyslu, Zväz elektrotechnického priemyslu, Zväz hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska a Zväz strojárskeho priemyslu.