Pod rebríkmi v rokline Suchá Belá sa zvyčajne tvorí rad. Nie každý turista si natoľko verí, aby ich vybehol rýchlo a bez obáv. Výstup si vyžaduje aj trochu odvahy. Pri stúpaní po rebríku sa pod nohami ligocú mokré skaly a hneď vedľa sa rúti spenená voda vysokého vodopádu.
Väčšina návštevníkov Slovenského raja toto malé zdržanie rešpektuje a poctivo čaká, kým prídu na rad. I keď sa nájdu výnimky. Toto leto internetom preletelo video s českými turistami, ktorí sa na rebríkoch bezohľadne a nebezpečne predbiehali.

Bol to síce najvypuklejší, ale nie jediný prehrešok, ktorých sa turisti v horách dopúšťajú.
Návštevnosť stúpa
Hory lákajú čoraz viac návštevníkov. Presný počet turistov sa dá len odhadovať, ale národné parky hlásia viac návštev chát a útulní či informačných stredísk.
Riaditeľ Správy NP Nízke Tatry Ľuboš Čillag spomína 700- až 900-tisíc návštevníkov národného parku ročne. Vychádza z predaja lístkov na horské dopravné zariadenia.
Slovenský raj dvakrát do roka sčítava turistov, ktorí sa pohybujú po chodníkoch priamo v prírodnom prostredí. „Turistická sezóna v raji je zatiaľ vydarená. Zdá sa, že prekonáme hranicu 700-tisíc návštevníkov ročne,“ uvádza riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.
Oproti minulému roku podľa neho počet turistov mierne narástol. Návštevnosť v Slovenskom raji vrcholí v júli a auguste. Vtedy je v prírode národného parku denne aj viac ako päťtisíc návštevníkov.
Spomedzi deviatich slovenských národných parkov majú podľa odhadov najnižšiu návštevnosť Poloniny na severovýchode Slovenska. Na ich území sa nachádzajú aj vzácne Karpatské bukové pralesy.
Ročne NP Poloniny navštívi 15-tisíc ľudí, prevažne zo Slovenska a Poľska. „Za severnou hranicou, v poľskom národnom parku Bieszczady, evidovali vlani od apríla do novembra vyše 589-tisíc vstupov,“ porovnáva riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj.
Aj v Poloninách však zaznamenali zvýšený záujem napríklad o návštevu náučného chodníka Havešová, ktorý je dostupný len so sprievodcom zo správy národného parku.