Bol 18. marec 2015. V 79. minúte zápasu Ligy majstrov do podniku Vår Krog & Bar vo švédskom Göteborgu vbehli dvaja maskovaní muži. Vonku čakali ich komplici.
Spustili paľbu automatickými zbraňami, guľky rozstrieľali interiér podniku. Pri útoku zomreli dvaja ľudia, ďalší desiati skončili s ťažkými zraneniami.
Útok sa stal v štvrti Biskopsgården, ktorú v posledných rokoch ovládli drogové gangy. Streľba bola podľa polície súčasťou vyrovnávania si účtov.
Bezpečná krajina, ale...

Pouličná streľba je vo Švédsku bežnou súčasťou správ v televízii a na internete.
Vlani v krajine zaznamenali tristo prestreliek, pri ktorých zomrelo 45 ľudí. Tohtoročné štatistiky nevyzerajú o nič lepšie.
V počte úmrtí pri streľbách v prepočte na jedného obyvateľa Švédsko výrazne prekračuje európsky priemer.
Objasnenosť vrážd od 90. rokov klesá. Polícia nedokáže preniknúť medzi gangstrov na problémových predmestiach, ktorými sú najmä potomkovia prisťahovalcov z 90. rokov minulého storočia.
„Stratili sme dôveru ľudí, ktorí tam žijú a pracujú,“ povedal pre denník New York Times policajný inšpektor Gunnar Appelgren.

Kým v minulosti gangy medzi sebou bojovali nožmi a roxorovými tyčami, dnes majú strelné zbrane. Do Švédska prúdia cez most nad prielivom Öresund z dánskeho ostrovom Sjælland.
Hranice s Dánskom sú otvorené, švédska polícia nemá kapacity na to, aby prehľadávala všetky autá smerujúce do krajiny.
A obchodníci so zbraňami z balkánskych konfliktov majú stále dobré kontakty medzi rodákmi, ktorí v 90. rokoch utiekli do Škandinávie.
Ako je však možné, že v krajine, kde platia prísne zákony držby zbraní, sa môžu tínedžeri v gangoch ľahko dostať k automatickým zbraniam či dokonca granátom? Novinári zo švédskeho denníka Svenska Dagbladet zistili, že stopy siahajú nielen na Balkán, ale aj na Slovensko.