Budúcnosť energetiky je v jej decentralizácii, v zelenej energii, vo využití blockchainu a inteligentom riadení spotreby a obchodovania. Tak to vidí Petr Rokůsek, zakladateľ českej firmy Nano Energies, ktorá už dnes systémy pracujúce na týchto myšlienkach vyvíja.
Ide však ešte oveľa ďalej, do éry, keď vraj bude svetovou menou kryptomena prepočítavaná na kilowatthodiny, teda na energiu.
Nie sme tu pre taxíky, povedal Ondřej Krátký, spoluzakladateľ spoločnosti Liftago, v septembri na konferencii v Prahe. Ani ďalšia česká firma Valeo nevyrába senzory do áut pre to, aby podporovali riadenie. Obe majú víziu, že budúcnosť bude patriť zdieľaným, automaticky riadeným autám.
K podobným vizionárskym firmám, ktoré svoj biznis založili na futuristickej myšlienke, sa radí aj Nano Energies. V súčasnosti obchoduje so zelenou energiou a firemným zákazníkom poskytuje nástroje na riadenie spotreby a výroby elektriny.

Okrem toho však má aj divíziu z budúcnosti, ktorá vyvíja aplikácie na báze blockchainu. S týmto vývojom smerujú do Lichtenštajnska, lebo tam na to budú mať čoskoro legálny rámec.
„Kilowatthodina už dnes funguje ako mena, dá sa meniť po celom svete. V budúcnosti nebudú ľudí zaujímať doláre ani eurá, budú mať kilowatthodinové účty, ako majú dnes bankové. Už pri plánovaní architektúry firmy sme o kilowatthodine rozmýšľali ako o mene a vďaka blockchainu je teraz náš systém na takúto implementáciu pripravený,“ opisuje Peter Rokůsek, zakladateľ Nano Energies.