BRATISLAVA. Nálada v priemysle na Slovensku sa v októbri výrazne zhoršila. Indikátor dôvery v priemysle totiž podľa prieskumu Štatistického úradu SR (ŠÚ) poklesol o 13,3 bodu na záporných 12,3 bodu.
Jeho vývoj negatívne ovplyvnil najmä očakávaný pokles produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch.
Očakávanie produkcie na nasledujúce tri mesiace sa totiž v októbri oproti septembru zhoršilo až o 37 bodov na záporných 17 bodov.
Pokles elektroniky, porastie drevo a papier
Najväčšími pesimistami sú respondenti vo výrobe dopravných prostriedkov, v chemickom priemysle a vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov.
Rast produkcie predpokladajú len vo výrobe drevených a papierových výrobkov a strojov a zariadení.

Trend priemyselnej produkcie pritom v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o šesť bodov na záporných 11 bodov. Rast bol najmä vo výrobe dopravných prostriedkov, strojov a zariadení a ostatných nekovových výrobkov. Pokles nezaznamenali v žiadnom priemyselnom odvetví.
Hodnotenie úrovne objednávok v priemysle sa oproti septembru zhoršilo o tri body na mínus 19 bodov. Súčasnú úroveň objednávok však stále považuje za dostatočnú 81 percent respondentov.
Pri objednávkach na export sa hodnotenie rovnako znížilo o tri body na hodnotu záporných 21 bodov. Za dostatočné ich považuje 80 percent exportujúcich respondentov.
Pokles stavu zásob vo výrobe textilu a odevov
Úroveň zásob hotových výrobkov sa výraznejšie nezmenila. Pokles stavu zásob uviedli hlavne vo výrobe textilu a odevov. Zásoby sa zvýšili najmä vo výrobe farmaceutických výrobkov, potravín a ostatných nekovových výrobkov. Celkove zásoby považuje za primerané až 97 percent respondentov.
Pri hodnotení cien priemyselných výrobkov na nasledujúce trojmesačné obdobie firmy zhoršili svoj výhľad o štyri body na mínus osem bodov.
Zníženie cien očakávajú vo väčšine odvetví a to najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií a vo výrobe kovov a kovových výrobkov.
O zvyšovaní cien uvažujú respondenti vo výrobe farmaceutických výrobkov a drevených a papierových výrobkov. Vo vývoji zamestnanosti sa situácia oproti minulému mesiacu mierne zlepšila, keď saldo vzrástlo o štyri body na záporných 20 bodov.

Zvýšenie zamestnanosti predpokladajú hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, drevených a papierových výrobkov, potravín a strojov a zariadení.
Naopak, zníženie zamestnanosti sa očakáva hlavne v ostatnej výrobe, oprave a inštalácií, vo výrobe textilu a odevov a ostatných nekovových výrobkov.
Pri hodnotení faktorov obmedzujúcich rast priemyselnej produkcie uviedlo 45 percent respondentov nedostatočný dopyt a 25 percent nedostatočný počet zamestnancov. Žiadne obmedzujúce faktory nepociťuje 26 percent respondentov.
Najväčšia zásoba práce je vo výrobe elektrických zariadení
Produkčná kapacita poklesla o sedem bodov na hodnotu tri body. Väčšina respondentov, a to 76 percent, považuje svoju súčasnú produkčnú kapacitu za dostatočnú.
Na základe objednávok majú podniky zabezpečenú prácu v priemere na šesť mesiacov, pričom najväčšia zásoba práce je vo výrobe elektrických zariadení a strojov a zariadení. Priemyselné firmy využívajú výrobné kapacity v priemere na 85 percent.
V nasledujúcich troch mesiacoch možno podľa predpovedí respondentov očakávať rast vo vývoji objednávok, celkové saldo sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zvýšilo o 11 bodov.
Najväčší rast sa očakáva vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, farmaceutických výrobkov a elektrických zariadení.
Pokles objednávok sa očakáva vo výrobe dopravných prostriedkov, potravín, v chemickom priemysle a v ostatnej výrobe, oprave a inštalácii.
V porovnaní s minulým štvrťrokom sa znížilo saldo očakávaného exportu o dva body, pričom pokles exportu očakávajú hlavne v chemickom priemysle a ostatnej výrobe, oprave a inštalácii.
Rast objednávok na export očakávajú respondenti vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a strojov a zariadení.