Článok sme aktualizovali v celom rozsahu po smrti Petra Kellnera
Najbohatší Čech Petr Kellner zahynul pri nehode vrtuľníka na Aljaške. Spolu so skupinou ďalších ľudí mal naplánovaný heliskiing, teda lyžovanie mimo zjazdovky na mieste, kam ich mala dopraviť helikoptéra.
Americký magazín Forbes, ktorý zostavuje pravidelné rebríčky najbohatších ľudí, odhaduje Kellnerov majetok na 17,5 miliardy dolárov (15 miliárd eur). Čech tak bol 68. najbohatším človekom na planéte.
Ako podnikal 56-ročný český miliardár, ktorému sa roky darilo držať v ústraní, a aké biznisy okolo seba rozvinul počas kariéry?
Bulvár si na miliardároch zvyčajne rád zgustne. No v prípade Petra Kellnera, ktorý stál za skupinou PPF, bol bezmocný.

Nejde o to, že si precízne strážil súkromie. Pomáhala mu tiež (možno najmä) skutočnosť, že hlavné bulvárne tituly patria do mediálnej skupiny vlastnenej jeho obchodným partnerom a údajným budúcim zaťom Danielom Křetínským.
Křetínský, ktorý je v hitparáde najbohatších Čechov na piatom mieste, od roku 2014 spolu Patrikom Tkáčom z J&T ovláda jeden z najväčších mediálnych domov v Česku, Ringier Axel Springer CZ.
Do jeho portfólia patria bulvárne plátky Blesk a Aha! a ďalších 50 printových, ako aj rádiá Evropa 2 a Frekvence 1.
O miliardárovi Kellnerovi a jeho súkromí sa vie pomerne málo, ale kompenzoval to obrovský arzenál biznisu. Na to, aký je bohatý, bol okolo jeho osoby po celé roky až neuveriteľný pokoj a novinári mali len minimum jeho fotografií.
Cesta Kellnera do veľkého biznisu
- V roku 1991 založil so spoločníkom Milanom Vinklerom akciovú spoločnosť Správa prvého privatizačného fondu (PPF). Vďaka úspešnej reklamnej kampani mu ľudia zverili cez tri percentá investičných kupónov v rámci prvej vlny kupónovej privatizácie. Po nej PPF spravovala akcie viac ako dvoch stoviek podnikov v nominálnej hodnote takmer piatich miliárd korún.
- Veľkorysú kampaň Kellnerovi umožnila veľká pôžička vo výške 40 miliónov korún od štátneho kolosu Sklounion Teplice. Bez nej by Kellner medzi významných hráčov nevstúpil. Injekciu mu bez väčších záruk poskytol šéf Sklounionu Štěpán Popovič. Vzniklo tak medzi nimi puto, ktoré pretrvalo až do Popovičovej smrti v roku 2019.
- Ešte do prvej polovice 90. rokov spadá prvé veľké Kellnerovo zahraničné dobrodružstvo - účasť v ruskej privatizácii. Podľa amerického denníka Wall Street Journal sa Kellner dostal k akciám plynárenského giganta Gazprom. PPF z nie veľmi zdokumentovanej série transakcií vyšla so ziskom v tisíckach percent.
- Cesta medzi top svetových boháčov sa Kellnerovi otvorila v roku 1996. Vtedy PPF získala od štátu manažérske právomoci v peniazmi nabitej, avšak vtedy stratovej, Českej poisťovni. PPF ju ozdravila, ovládla a v ďalšom desaťročí predala väčšinový podiel talianskemu kolosu Generali.
(zdroj: Hospodářské noviny)
Čínsky biznis so Zemanovou podporou
Skupina PPF pokrýva bankovníctvo, strojárstvo, telekomunikácie, nehnuteľnosti i biotechnológie. Sumárny čistý zisk Kellnerových firiem za posledných desať rokov presiahol päť miliárd eur.
Najdôležitejšia časť Kellnerovho biznisu bol poskytovateľ spotrebiteľských úverov Home Credit.
Pôsobí v Česku a aj na Slovensku, ale najmä v Ázii – Číne, Indonézii, Rusku, Vietname a Indii.