MADRID. Nepokoje v Katalánsku a prípadné pretrvávanie politickej neistoty by mohli nepriaznivo ovplyvniť investičné rozhodnutia v súkromnom sektore, čo by znamenalo ďalšie potenciálne riziko pre španielsku ekonomiku.
Upozornil na to guvernér španielskej centrálnej banky Pablo Hernández de Cos.
"Čo sa týka španielskej ekonomiky, najnovšie údaje poukazujú na postupné oslabovanie aktivity," povedal guvernér s tým, že okrem problémov v Katalánsku aj dlhodobý politický pat v krajine môže ohroziť budúci vývoj hospodárstva.
Tesne pred voľbami
Ďalšími rizikovými faktormi sú brexit a napätie vo svetovom obchode. Španielsko čakajú 10. novembra parlamentné voľby a podľa Hernándeza de Cosa bude potrebné, aby z volieb vzišla silná vláda.
Už dva týždne otriasajú Katalánskom rozsiahle a v niektorých prípadoch násilné protesty. Tie sa začali 14. októbra po tom, ako najvyšší súd odsúdil 12 politikov a aktivistov, ktorí sa v roku 2017 pokúsili odtrhnúť región od Španielska.

Deväť z nich poslal súd do väzenia za protištátnu činnosť a vymeral im tresty od 9 do 13 rokov za mrežami.
Mnohé obchody v centre Barcelony sú v dôsledku protestov zatvorené a firmy sa obávajú dôsledkov terajších udalostí na ich biznis.
Výzva na široký konsenzus
Kríza v Katalánsku ešte viac komplikuje politickú situáciu v krajine, kde po posledných voľbách koncom apríla strany, ktoré sa do parlamentu dostali, neboli schopné zostaviť vládu. Novembrové voľby budú už štvrté za rovnaký počet rokov.
"Je nevyhnutné, aby vláda, ktorá z volieb vzíde, mala dostatočnú podporu na uskutočnenie reforiem a riešenie problémov, s ktorými španielska ekonomika stále zápasí," dodal de Cos, ktorý zároveň vyzval na "široký konsenzus" medzi politickými stranami.
Zatiaľ však väčšina prieskumov verejnej mienky naznačuje politický pat aj po 10. novembri.
Španielska ekonomika bola donedávna do veľkej miery imúnna voči politickým komplikáciám a v ostatných rokoch vysoko prekračovala tempo rastu eurozóny. V poslednom období sa však rast začal spomaľovať.
Súčasná španielska vláda začiatkom mesiaca upravila odhad rastu ekonomiky mierne smerom nadol.
Ako uviedla, očakáva, že tento rok ekonomika vzrastie o 2,1 percenta po pôvodnej prognóze na úrovni 2,2 percenta a v roku 2020 by sa tempo rastu malo spomaliť na 1,8 percenta.