BRATISLAVA. Oblasť cestovného ruchu by podľa Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) mala riadiť samostatná inštitúcia. Jednou z priorít asociácie je práve inštitucionalizácia riadenia cestovného ruchu.
Ako pre agentúru SITA uviedol generálny manažér AHRS Marek Harbuľák, odvetvie pociťuje potrebu koordinácie tvorby nástrojov a politiku štátu voči cestovnému ruchu.
"Často však musíme konštatovať, že témou cestovného ruchu sa zaoberá celé spektrum politických strán - pred voľbami," upozornil Harbuľák.
Zástupca hotelierov nevie z dostupných informácií zhodnotiť, či vznik samostatného ministerstva s pôsobnosťou pre cestovný ruch je ten správny formát.
"Nás ako branžu zaujíma obsah toho, čo a ako bude zabezpečovať či ministerstvo, prípadne iná inštitúcia, a to predovšetkým v oblasti podpory prezentácie a propagácie," poznamenal Harbuľák.
Hotelieri kritizujú ministerstvo
Cestovný ruch podľa generálneho manažéra AHRS nie je medzi top prioritami Ministerstva dopravy a výstavby, ktoré ho má vo svojej rozsiahlej pôsobnosti.

"Z hľadiska potrieb cestovného ruchu nevidíme dôvod, prečo sme pod týmto ministerstvom. V gescii má v súčasnosti len zákon o podpore cestovného ruchu a to je všetko," tvrdí Harbuľák.
Podotkol, že ďalších niekoľko sto regulácií a predpisov, ktoré vplývajú na podnikanie v tomto odvetví, gestorujú iné ministerstvá - financií, hospodárstva, zdravotníctva, pôdohospodárstva, vnútra.
"Aj to je jeden z dôvodov, prečo voláme po koordinácii a posilnení riadenia cestovného ruchu," vysvetľuje Harbuľák.
Oblastné a krajské organizácie cestovného ruchu, ktorým ministerstvo dopravy a výstavby poskytuje dotácie na podporu turizmu v regiónoch, sú podľa AHRS len jednou časťou celého systému subjektov podnikajúcich v cestovnom ruchu.
"Ich hlavnou úlohou je kreovať a promovať produkty cestovného ruchu. Dôležitejšiu úlohu však majú podnikatelia v službách," priblížil Harbuľák.
Ide o ubytovanie, stravovanie, wellness, kúpele, lyžiarské strediská a množstvo ďalších, ktoré tieto produkty vytvárajú.
SNS s návrhom neuspela
Slovenská národná strana (SNS) minulý týždeň neuspela v Národnej rade s poslaneckým návrhom na vznik Ministerstva cestovného ruchu a športu od roku 2021.
Návrh nezískal potrebnú podporu pri hlasovaní v prvom čítaní, pričom ho nepodporila ani väčšina poslancov vládneho Mosta-Híd.
"Je potrebné mať k dispozícii odborný a funkčný aparát, ktorý dokáže reflektovať na dôležité podnety v tak ekonomicky dôležitých a prierezových oblastiach, akými sú cestovný ruch a šport," zdôvodnila SNS svoj návrh na zriadenie ministerstva.
Érsek: Nech rozhodne ďalšia vláda
Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) minulý týždeň povedal, že nové ministerstvo by sa nemalo zriaďovať cez poslanecký návrh, keďže prevádzka aj toho najmenšieho je veľmi nákladná.
"Ešte nebolo za tridsať rokov fungovania národnej rady, aby sme s poslaneckým návrhom zakladali ministerstvo, štyri mesiace pred voľbami. Chod najmenšieho ministerstva zahraničných vecí stojí 145 miliónov eur," povedal Érsek.
Ministerstvo má podľa neho určitý chod, potrebuje finančné prostriedky, tak rýchlo sa to nedá.
"Nech rozhodne ďalšia vláda o takýchto veľkých zámeroch. Myslím si, že teraz na to nie je vhodná chvíľa," upozornil minister.
Érsek pripomenul, že počet ubytovaných návštevníkov na Slovensku sa v posledných rokoch zvyšuje, vrátane domácich a zahraničných.
A to napriek zrušeniu Slovenskej agentúry pre cestovný ruch ku koncu roka 2016.
"Tieto finančné prostriedky dávame priamo do regiónov, čo je asi šesť miliónov. Regióny vedia ako tie finančné prostriedky najlepšie zužitkovať preto, aby tam chodili cudzinci alebo naši," povedal Érsek.
"Fakty dokazujú, že slovenský cestovný ruch v podmienkach, ktoré máme, rastie a ide dobre dopredu," tvrdí minister.