WASHINGTON. Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami uvoľnila menovú politiku.
Signalizovala zároveň, že zrejme cyklus uvoľňovania čaká pauza. Menový výbor znížil v stredu kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov do pásma 1,50 % až 1,75 %. To bolo už tretie zníženie hlavnej sadzby v tomto roku.
Uvoľňovanie menovej politiky by malo podporiť ekonomiku a zabezpečiť, že obchodné spory a globálne spomalenie ju nestiahnu do recesie.

FOMC vo svojom vyhlásení mierne zmenil rétoriku spôsobom, ktorý experti interpretujú ako signál pauzy v cykle uvoľňovania.
Z vyhlásenia napríklad vypadlo slovné spojenie, že Fed "bude konať tak, ako bude potrebné", aby ekonomika pokračovala v expanzii.
Namiesto toho sa vo vyhlásení uvádza, že Fed bude "monitorovať dôsledky prichádzajúcich informácií pre výhľad ekonomiky".
Dvaja členovia FOMC z desiatich hlasovali proti uvoľneniu menovej politiky. Boli to šéfka Fedu v Kansas City Esther Georgeová a šéf bostonského Fedu Eric Rosengren, ktorí hlasovali proti všetkým trom zníženiam v tomto roku.
Fed vo vyhlásení prakticky nezmenil svoj opis stavu ekonomiky, keď uviedol, že trh práce je silný a že ekonomická aktivita rastie miernym tempom.
Powell na tlačovej konferencii po skončení sa zasadnutia menového výboru povedal, že aktuálne nastavenie menovej politiky "zrejme zostane primerané" a nezmení sa, kým bude výhľad ekonomiky v súlade s aktuálnymi očakávaniami. Tým signalizoval, že Fed nebude meniť sadzby, pokiaľ sa situácia v ekonomike nezmení.
Powell označil nastavenie menovej politiky za primerané. Základný výhľad ekonomiky je podľa neho naďalej pozitívny. Takisto uviedol, že Fed začne uvažovať o zvyšovaní sadzieb len v prípade "skutočne výrazného" a trvalého zrýchlenia inflácie.