BANGKOK. India sa nepripojí k panázijskej obchodnej dohode RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership).
Obáva sa totiž, že by to otvorilo jej domáci trh pre čínske výrobky.
Obavy zo zaplavenia čínskym tovarom
India v pondelok oznámila, že je nespokojná s tým, ako ostatné krajiny rokujúce o dohode RCEP reagovali na jej výhrady, preto sa k nej nepripojí.
Premiér Nárendra Módí povedal na samite lídrov krajín rokujúcich o RCEP v Bangkoku, že India dohodu nepodpíše, uviedlo indické ministerstvo zahraničných vecí.
V Indii, ktorá sa vyrovnáva s prudkým spomalením ekonomiky, je veľký odpor proti dohode. Dôvodom sú obavy, že spôsobí otvorenie domácich trhov pre čínske tovary.
Zvyšných 15 krajín sa údajne dohodlo na tom, že dohodu o voľnom obchode RCEP podpíšu na budúci rok.
Tvorí sa najväčší obchodný blok na svete
Rokovania o RCEP medzi desiatimi krajinami skupiny ASEAN a ďalšími šiestimi partnermi (Čína, Japonsko, India, Južná Kórea, Austrália a Nový Zéland) sa oficiálne začali v novembri 2012 na samite ASEAN v Kambodži.

Jej prípadné uzavretie by vytvorilo najväčší obchodný blok na svete, na ktorý by pripadalo okolo 40 percent svetového hrubého domáceho produktu (HDP).
Členmi združenia ASEAN sú Indonézia, Filipíny, Malajzia, Singapur, Thajsko, Brunej, Mjanmarsko, Kambodža, Laos a Vietnam.
Obchodná vojna medzi USA a Čínou dala rokovaniam o dohode RCEP nový impulz rovnako ako rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý tesne po nástupe do funkcie ohlásil, že USA odstupujú od už vyrokovanej dohody TPP (Trans-Pacific Partnership).
Krajiny, ktoré sú súčasťou RCEP, chcú využiť šancu a zaplniť túto dieru.
Predovšetkým pre Čínu, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete, by bola táto dohoda o voľnom obchode veľkým úspechom.
"India na samite vyjadrila svoje rozhodnutie nepripojiť sa k dohode RCEP," uviedla tajomníčka ministerstva zahraničných vecí Vijay Thakur Singh.
Dodala, že toto rozhodnutie reflektuje názor Indie na aktuálnu globálnu situáciu aj na "férovosť a vyváženosť tejto dohody".