BERLÍN. Tím nezávislých poradcov nemeckého kabinetu, tzv. rada múdrych, odporučil vláde v Berlíne, aby v prípade rozsiahlej a hlbokej recesie uvoľnila svoju prísnu politiku nevytvárania žiadneho nového dlhu.
Dodržiavanie tohto cieľa, tzv. čiernej nuly pri hlbokom poklese ekonomiky "by mohlo zablokovať účinky automatických stabilizátorov, ktoré sa naštartujú, keď ekonomika spomalí", uviedla rada.
Experti však dodali, že Nemecko sa ešte nenachádza v situácii, keď by bolo opodstatnené uvoľniť jeho politiku.
Rozpočtovú disciplínu kritizujú
Nemecká rozpočtová disciplína, ktorá sa v posledných mesiacoch čoraz viac dostáva pod paľbu kritiky, je založená na dvoch pravidlách: dlhovej brzde, ktorá je zapísaná v ústave od finančnej krízy a zakazuje Berlínu vziať si v ktoromkoľvek roku dlh vyšší ako 0,35 % hrubého domáceho produktu (HDP).
A od roku 2014 sa štátna rozpočtová politika pod vedením kancelárky Angely Merkelovej drží "čiernej nuly", teda absolútne žiadnych nových dlhov.
Odborníci vo svojej správe v stredu uviedli, že dlhová brzda je "dôležitým signálom pre trhy a európskych partnerov".
Dodávajú však, že "nezatvára dvere k prijímaniu nového dlhu a ponecháva možnosti na zvýšenie verejných investícií".
Rozpočtové prebytky
Európski partneri Nemecka, medzinárodné organizácie a Európska centrálna banka (ECB) už mesiace vyzývajú Berlín, aby znížil rozpočtové prebytky a zvýšil investície v čase, keď ekonomika spomaľuje.
Podľa najnovších prognóz sa HDP Nemecka tento rok zvýšil len o 0,5 % a v roku 2020 o 0,9 %.
"Krajiny s chronickým prebytkom rozpočtu, ako sú Holandsko a Nemecko, potrebujú zvýšiť výdavky na odstránenie nerovnováhy v eurozóne," uviedla minulý týždeň nová šéfka ECB Christine Lagardová.
Nemeckí odborníci jej v stredu v správe tento úder vrátili a odkázali, že "by bolo lepšie, keby ECB upustila od nových nákupov vládnych dlhopisov".
Rada guvernérov ECB sa minulý mesiac dohodla na obnovení nákupu dlhopisov, tzv. kvantitatívnom uvoľňovaní (QE) od 1. novembra, čo vyvolalo zriedka zaznamenané rozpory medzi centrálnymi bankármi z eurozóny.