BRATISLAVA. Stavbári nie sú s výberovými konaniami verejných investorov zväčša spokojní.
Riaditelia stavebných spoločností ich priebeh ohodnotili štyrmi bodmi z možných desiatich. Naopak, ich spokojnosť s výberovými konaniami privátnych investorov je vyššia, dali im 6,1 bodu.
Informovala o tom v pondelok v tlačovej správe analytická spoločnosť CEEC Research na základe výsledkov analýzy slovenského stavebníctva vo štvrtom kvartáli, ktorú spracovala s podporou spoločnosti Považská cementáreň, a. s., Ladce.
Jedným z dôvodov nespokojnosti s priebehom výberových konaní je súťaženie najmä na cenu.
Z tohto dôvodu 30 percent stavebných spoločností nepodala ponuku, aj keď pre nich bola zákazka zaujímavá.
Občas takto podľa analýzy urobilo 21 percent a veľmi zriedka 23 percent spoločností.
Vždy ponuku podá 26 percent opýtaných. Riaditelia stavebných firiem sa tiež zhodujú na tom, že investor zohľadňuje iba časti náklady životného cyklu stavby. Lepšie hodnotia privátnych investorov, ktorí podľa nich zohľadňujú tieto náklady na 5,7 bodu z možných desať, verejní investori získali iba 4,2 bodu.
"Aj keď sú si riaditelia stavebných spoločností vedomí, že verejné výberové konania sú pre ich firmy najväčším prílivom nových zákaziek, nie sú s ich priebehom a vyhodnocovaním spokojní tak, ako je tomu u privátnych výberových konaní," povedal riaditeľ CEEC Research pre slovenský trh Mihal Vacek. Tradičným problémom podľa neho zostáva súťaženie iba na cenu. "Je to hlavný dôvod, prečo takmer tretina stavebných spoločností vôbec nepodá ponuku k výberovému konaniu a neuchádza sa tak o zákazku. Tento problém by mohlo zmeniť multikriteriálne hodnotenie výberových konaní," dodal Vacek.
Za určenie maximálnej váhy ceny pri hodnotení ponúk vo verejných výberových konaniach sa v prieskume vyslovilo 26 percent stavebných spoločností a proti 13 percent. Skôr sa k tomuto opatreniu prikláňa 35 percent a proti zavedeniu tohto pravidla 25 percent firiem. Riaditelia stavebných spoločností sa v priemere zhodujú, že maximálna váha ceny by mala byť 70 percent. "Stavebné firmy majú aktuálne v priemere zazmluvnené zákazky na jedenásť mesiacov dopredu. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to pre viac ako polovicu firiem rovnaký počet (53 percent). Štvrtina stavebných spoločností (27 percent) má tento rok zazmluvnených menej zákaziek ako minulý rok a pätina má zazmluvnených viac zákaziek ako vlani," dodala spoločnosť CEEC Research.