Turisti v Berlíne, ktorí minulý víkend oslávili 30 rokov od pádu Berlínskeho múru, rozdiel na prvý pohľad nepostrehli. Pochutnať si na tradičných currywurstkách, nakúpiť v štýlových obchodoch, cestovať metrom či zatancovať v nočných podnikoch si mohli vo všetkých častiach predtým rozdeleného mesta.
Z múru medzi východom a západom krajiny ostali len torzá, no jeho odkaz sa zachoval v životnom štýle Nemcov, politických názoroch, výške platov i úrovni zamestnanosti.
Koľko stálo zjednotenie Nemecka
Zjednotenie krajiny stálo Nemcov nemalé peniaze. Odhady hovoria o dvoch biliónoch eur. Ich zdrojom bola takzvaná solidárna daň vo výške 5,5 percenta, ktorá bola prirážkou k dani z príjmov všetkých nemeckých daňovníkov.

Solidárnu daň zaviedli v roku 1991 a slúžila na rozvoj infraštruktúry a podporu chudobnejších regiónov východného Nemecka.
Vlani vďaka nej pritieklo do štátneho rozpočtu takmer 19 miliárd eur. V auguste sa nemecká vláda dohodla, že daň pre väčšinu daňovníkov zruší od roku 2021.
To však nie je všetko. K vládnym transferom treba prirátať súkromné investície firiem, ktoré profitovali z lacnejšej pracovnej sily na východe Nemecka.